Dyskusja w sprawie listy średnich miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze przygotowanej na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, zdominowała obrady ostatniej przed wakacyjną przerwą sesji suwalskiej Rady Miejskiej. Wszyscy dyskutanci byli zgodni, że Suwałki powinny znaleźć się na tej liście, bo to umożliwi większy dostęp do pieniędzy unijnych w najbliższych latach.

Stanowisko przeciw wykluczeniu miasta

Radni nie godzą się z tym, że Suwałki nie znalazły się na nowej liście miast zagrożonych utratą funkcji społeczno-gospodarczych przygotowanej przez MFiPR. Znalazło się na niej 139 miast. Mogą one liczyć na szczególne wsparcie finansowe z funduszy unijnych i krajowych. A jakie to ma znaczenie praktyczne piszemy na stronach 6-7, gdy Suwałki nie znalazły się na poprzedniej takiej liście. Spowodowało to znaczącą utratę atrakcyjności inwestycyjnej Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Zdaniem wszystkich obecnych na sesji, Suwałki powinny znaleźć się na tej liście, skoro są na niej miasta, które mają podobne czy wręcz lepsze wskaźniki niż gród nad Czarną Hańczą. Miejskie władze o interwencję w tej sprawie poprosiły posła Jarosława Zielińskiego, który uczestniczył w sesji Rady Miejskiej.

– Miasto się zmieniło, w ostatnich latach w szczególności. Powstają nowe inwestycje, które mają znaczące dofinansowanie ze środków zewnętrznych – ocenił poseł J. Zieliński – Wszyscy chcielibyśmy, żeby Suwałki skorzystały z możliwości wsparcia i otrzymały jak najwięcej środków. Ja na pewno tego chcę i zrobię wszystko, żeby tak było – zadeklarował J. Zieliński.

W długiej dyskusji głos zabrali: prezydent Czesław Renkiewicz i jego zastępca Łukasz Kurzyna, Jacek Juszkiewicz, Wojciech Pająk, Sławomir Sieczkowski, Bogdan Bezdziecki, Jarosław Schabieński i Jacek Niedźwiedzki.

Po przerwie w obradach, w czasie której uzgodniono stanowisko przez przedstawicieli wszystkich klubów i ugrupowań, Tadeusz Czerwiecki i Jarosław Kowalewski zaproponowali wykreślenie Ełku i nazw innych miast z tekstu stanowiska. Kamil Klimek stwierdził, że Suwałki są najważniejsze, a nie Ełk i proponuje przyjęcie stanowiska w wersji uzgodnionej przez przedstawicieli wszystkich klubów i ugrupowań. Również J. Juszkiewicz opowiedział się w imieniu klubu PiS za przyjęciem uzgodnionego stanowiska. Mariola Karpińska zaproponowała wpisanie do stanowiska stwierdzenia, że Suwałki nie znalazły się na tej liście jako jedyne miasto w województwie podlaskim.

Radni jednogłośnie zagłosowali za uzgodnionym stanowiskiem, w którym stwierdzili m.in.:

„Rada Miejska w Suwałkach wyraża zaniepokojenie wobec nieujęcia miasta Suwałki na liście miast tracących funkcje społeczno-gospodarcze, opracowanej w ramach „Aktualizacji delimitacji miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze (powiększających dystans rozwojowy)”, przygotowanej w 2019 r. na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej przez Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN. (…) „Aktualizacja…” zawierająca listę 139 miast średnich, tracących funkcje społeczno-gospodarcze, nie kwalifikuje do tej kategorii naszego miasta. Należy wskazać, że wskaźniki dotyczące Suwałk są niemal identyczne, jak niektórych miast z przedmiotowej listy (np. Ełku) lub nawet słabsze (od np. Strzelec Opolskich, Mielca), ale Suwałki na tej liście nie zostały ujęte. (…) Wnosimy zatem o ponowną analizę zapisów „Aktualizacji… i wpisanie miasta Suwałki na listę miast średnich tracących funkcje społeczno-gospodarcze w sytuacji, kiedy inne miasta o bardziej korzystnych ocenach na tej liście zostały zamieszczone. Mając powyższe na uwadze, oczekujemy od MFiPR, parlamentarzystów z terenu województwa podlaskiego oraz władz regionalnych podjęcia interwencji i pomocy w przedmiotowej sprawie.”

Uchwały, sprawozdania i informacje

Ponadto radni m.in. zwolnili Dorotę Annę Jabłońską – dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. M. Konopnickiej z obowiązku realizacji 3-godzinnego tygodniowego pensum nauczycielskiego w najbliższym roku szkolnym. Nadali nazwę „Rondo 300-lecia Miasta Suwałk” rondu u zbiegu ulic: Utrata, Aleksandry Piłsudskiej i 100-lecia Niepodległości. Dokonali też zmian w tegorocznym budżecie miejskim. Rajcowie zapoznali się również z informacją o działalności Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód oraz ze sprawozdaniem z realizacji „Programu Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach na lata 2014-2020”.

Wnioski i oświadczenia radnych

J. Juszkiewicz zaproponował utworzenie grupy zadaniowej przy Radzie Miejskiej do inicjowania działań ekologicznych. Prezydent Cz. Renkiewicz stwierdził, że suwalski samorząd dużo robi w zakresie ekologii, a stworzenie takiej grupy jest kompetencją Rady Miejskiej. M. Karpińska zaproponowała, aby zrealizować propozycję T. Czerwieckiego i wybudować rondo przy ul. Szpitalnej. Zastępca prezydenta Suwałk Ł. Kurzyna stwierdził, że z danych policyjnych wynika, że w tym miejscu w ostatnich latach nie było wypadków i kolizji drogowych. Jego zdaniem potrzebne jest tam jedynie ustawienie dodatkowego znaku drogowego STOP, przy wyjeździe z drogi osiedlowej. Jacek Roszkowski zgłosił potrzebę kontroli noszenia masek ochronnych przez pasażerów komunikacji miejskiej. Prezydent Cz. Renkiewicz stwierdził, że takie kontrole to jest kompetencja sanepidu i policji. S. Sieczkowski zaproponował, aby radni mogli wybierać ulice, które będą remontowane z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Prezydent Suwałk stwierdził, że program remontów i budowy dróg suwalskich był przedstawiany radnym przed kilkoma miesiącami na merytorycznej komisji Rady Miejskiej.

Przewodniczący RM Zdzisław Przełomiec złożył gratulacje J. Schabieńskiemu, który otrzymał medal Pro Patria.