RynkowskiJuż jutro tysiące uczniów, przedszkolaków i cała rzesza nauczycieli i pracowników zatrudnionych w placówkach oświatowych rozpocznie jak zwykle nowy rok szkolny. Czy rzeczywiście jednak można powiedzieć – „jak zwykle”? Coraz częściej mówi się o czwartej fali pandemii i kolejnym lockdownie, w środowisku nauczycieli wyczuwa się niepokój. Czy nowy rok szkolny uda się zakończyć stacjonarnie, w szkołach? Rozmawiamy z Romanem Rynkowskim, zastępcą prezydenta Suwałk.

– Jak suwalskie placówki oświatowe są przygotowane do rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022? Minister Edukacji Narodowej deklaruje, że zajęcia szkolne będą odbywały się stacjonarnie. Jak suwalska oświata jest przygotowana na ewentualny wariant nauczania one-line?
– Z deklaracji Ministra Edukacji i Nauki wynika, że nauka od 1 września 2021 r. ma się odbywać w formule trybu pełnego stacjonarnego z zachowaniem wymogów sanitarnych. Wszystkie placówki zapotrzebowały sprzęt ochronny z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS). Według zapowiedzi MEiN przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego do wszystkich placówek, które złożyły zapotrzebowanie, dostarczone zostaną bramki do mierzenia temperatury, płyny do dezynfekcji, maseczki i rękawiczki. Jednakże w związku z nowelizacją przepisów oświatowych, przedłużających możliwość wprowadzenia nauki zdalnej do dnia 31 sierpnia 2022 r., suwalskie szkoły są również przygotowane na wariant nauki hybrydowej lub całkowicie zdalnej. Szkoły posiadają niezbędny sprzęt oraz oprogramowanie do prowadzenia zajęć na odległość. Wszyscy pracownicy zostali przeszkoleni w tym zakresie.

– Czy wszystkie obiekty oświatowe są gotowe na przyjęcie uczniów?
– Z informacji, przekazanych przez dyrektorów szkół, wynika, że wszystkie szkoły są przygotowane do rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2021/2022. W szkołach zostały już zakończone remonty bieżące, niezbędne do prawidłowej pracy placówek. Ze względu na problemy z wyłonieniem wykonawców oraz trudnościami z dostępnością materiałów budowlanych trwają jeszcze prace o większym zakresie. Po ich zakończeniu oszacowany zostanie całkowity koszt wszystkich robót.

– Jakie zmiany będą w suwalskich szkołach od nowego roku szkolnego?
Najważniejszą zmianą jest powrotne przejęcie z dniem 1 września prowadzenia bursy szkolnej. Będzie ona funkcjonowała w ramach Zespołu Szkół nr 4 przy ul. Sejneńskiej i zapewni możliwość zakwaterowania uczniom spoza terenu miasta, uczących się w szkołach ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest miasto Suwałki.

– W jakich suwalskich szkołach rozpoczną prace nowi dyrektorzy?
– Konkursy lub powierzenia na stanowiska dyrektorów szkół, w związku z kończącymi się kadencjami, zostały ogłoszone w 7 placówkach: Przedszkole nr 5, Przedszkole nr 7, Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 5, Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół nr 2, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. We wszystkich tych szkołach na stanowiskach pozostaną dotychczasowi dyrektorzy, chociaż niektórzy z nich mieli w postępowaniach konkursowych kontrkandydatów.

– Dziękujemy za rozmowę.

W nowym roku szkolnym w suwalskich szkołach będzie 11 715 uczniów w 512 oddziałach. Ich edukacją zajmować się będzie 1 158 nauczycieli. Ich pracę wspierać będzie 78 osób administracji i 375 obsługi.