O tym, że matematyka jest fascynująca, nauczycieli tego przedmiotu przekonywać nie trzeba. Jak jednak zarazić nią uczniów tych z przedszkola i tych przed maturą? O różnych sposobach zachęcania uczniów do nauki opowiedzieli pracownicy naukowi Politechniki Białostockiej – dr Ewa Girejko, dr Marzena Filipowicz – Chomko, dr Krzysztof Piekarski i dr Rajmund Stasiewicz, którzy 28 listopada 2015 r. odwiedzili Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Suwałkach.Wszyscy goście są członkami Centrum Popularyzacji Matematyki SIGNUM w Białymstoku i o działalności tegoż Centrum opowiedział p. dr Rajmund Stasiewicz. Okazało się, że matematyka, to nie tylko wzory i skomplikowane zadania. Matematykę można fotografować, malować czy nawet pisać o niej wiersze. Można ją także pokazywać
w Operze i Filharmonii Białostockiej w postaci kolorowych brył.
Po prezentacji działalności SIGNUM nauczyciele podzielili się na dwie grupy warsztatowe. Dr Girejko i dr Filipowicz – Chomko przekonywały nauczycieli przedszkoli, edukacji wczesnoszkolnej i szkół podstawowych, że nawet najmłodszym uczniom można przedstawiać wstęgę Möbiusa, fraktale czy rozwiązać problem Eulera, oczywiście w sposób zabawowy. Można też z dziećmi „pobawić się” klockami Lego, ale w sposób matematyczny.
Grupą nauczycieli uczących w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zajęli się dr Piekarski i dr Stasiewicz. Nie obyło się bez „wyższej” matematyki, czyli sofizmatów, fraktali, paradoksów matematycznych i palindromów. Mówili też o programie do tworzenia powierzchni Surfer. Opowiedzieli, jakie działania podejmują inne ośrodki w Polce.
Do najciekawszych należą Maraton Matematyczny, Bieg na Orientację czy Noc Matematyczna.
To była dobra dawka innej, ale wciąż matematyki, o czym świadczą wpisy w ankietach ewaluacyjnych uczestników sobotniego spotkania: Dobra energia, dużo pasji, fajna atmosfera, oryginalne pomysły.
Tymi warsztatami w SODN został zainicjowany cykl przedsięwzięć dotyczących matematyki. Przedmiot ten, obecny na wszystkich etapach edukacyjnych, postrzegany jest powszechnie jako zbyt trudny do opanowania dla wielu uczniów. Zauważa się też negatywny stosunek do matematyki i niechęć wobec tego przedmiotu od najwcześniejszego etapu edukacji. Podejmowane przez SODN działania mają na celu zniwelowanie stereotypów, popularyzację matematyki oraz poprawę efektywności kształcenia matematycznego w suwalskich szkołach.
Warto przypomnieć, że SODN ogłosił konkurs fotograficzny „Królowa nauk mieszka w Suwałkach”, nad którym Honorowy Patronat objął Prezydent Miasta Suwałk. Regulamin zamieszony jest na stronie www.sodn.suwalki.pl. Serdecznie zapraszamy do udziału!