Rok 2016 był niezwykle udany w suwalskim sporcie. Suwalscy sportowcy startowali na najważniejszej imprezie sportowej roku- Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro, zdobywali medale na mistrzostwach świata, Europy i Polski. Z powodzeniem w I lidze i Pucharze Polski grali piłkarze nożni Wigier Suwałki oraz w I lidze siatkówki mężczyzn drużyna Ślepska Suwałki. Badmintoniści SKB Litpol- Malow zdobyli po raz piętnasty tytuł drużynowych mistrzów Polski. Oto przegląd najważniejszych suwalskich wydarzeń sportowych 2016 roku.

Styczeń

Na Zalewie Arkadia po raz pierwszy trenowali zawodnicy uprawiający wyścigi motocyklowe z angielska nazywane ice speeedway’em.

Piłkarze suwalskich Wigier w meczu sparingowym pokonali 2:1 Jagiellonię w Białymstoku.

Zawodnicy Suwalskiego Klubu Karate Daniel i Damian Biłbakowie wywalczyli po dwa medale na mistrzostwach Polski Karate Shinkyokushin. Daniel zdobył dwa złote krążki, a Damian jeden.

Luty

SKB Litpol Malow bez porażki zakończył rundę zasadniczą badmintonowej ekstraklasy. W najbardziej wyrównanym meczu pokonał UKS Hubal Białystok, przy remisie 3;3 decydującego seta wygrali Adam Cwalina i Łukasz Moreń w grze podwójnej mężczyzn.

Lekkoatletka Hańczy Suwałki Maria Andrejczyk otrzymała tytuł nadziei olimpijskiej w XX Rankingu Podlaskiej Rady Olimpijskiej.

Marzec

Siatkarze Ślepska Suwałki zajęli drugie miejsce po rundzie zasadniczej I ligi siatkówki mężczyzn.

Po niepowodzeniach pierwszoligowej drużyny Wigier w pierwszych wiosennych meczach jej trenerem został Dominik Nowak, który zastąpił na tym stanowisku Donatasa Venceviciusa.

Kwiecień

Wigry wygrały 3:1 z drużyną Pogoni Siedlce. To pierwsze, po ponad ośmiu miesiącach,  zwycięstwo piłkarzy Wigier w meczu I ligi rozegranym na suwalskim stadionie.

Zawodnicy Suwalskiego Klubu Karate zdobyli dwa medale w mistrzostwach Polski seniorów w karate kyokushin. Mateusz Krejpcio wywalczył złoto a Wojciech Żytkiewicz brąz.

Siatkarze Ślepska odpadli w półfinale I ligi siatkówki po porażce z SMS PZPS Spała. Ostatecznie zajęli czwarte miejsce w rozgrywkach I ligi siatkówki w sezonie 2015/2016.

Badmintonista SKB Litpol MalowAdam Cwalina grający w parze z Przemysławem Wachą  przegrali z rosyjską parą Iwanow/ Sazonow w ćwierćfinale mistrzostw Europy.

Maj

Badmintoniści SKB Litpol-Malow Suwałki po raz piętnasty zostali drużynowymi mistrzami Polski. W finale wygrali z białostockim Hubalem.

Dwa medale ( srebrny i brązowy) wywalczyła pływaczka Joanna Mendak na mistrzostwach Europy niepełnosprawnych.

Kenijczyk Wycliffe Biwot oraz jego rodaczka Helen Kimutai wygrali biegi główne w czasie Miejskiego Święta Biegania- RESO Suwałki 10,5.

Siatkarze SUKSS Suwałki zajęli czwarte miejsce w mistrzostwach Polski młodzików.

Czerwiec

Piłkarze suwalskich Wigier zajęli dziesiąte miejsce w tabeli I ligi w sezonie 2015/2016.

Badmintoniści SKB Litpol- Malow Suwałki wywalczyli pięć medali ( 1 złoty, 1 srebrny i 3 brązowe) w mistrzostwach Polski elity. Złoty medal zdobył Adam Cwalina grający w parze z Przemysławem Wacha z Technika Głubczyce  w grze podwójnej mężczyzn.

Jerzy Broc wygrał rywalizację w pięcioboju klasycznym na XXIV Mistrzostwach Polski Weteranów.

Zawodniczka Hańczy Suwałki Maria Andrejczyk została mistrzynią Polski seniorów w rzucie oszczepem.

Młodzi suwalscy lekkoatleci zajęli trzecie miejsce w klasyfikacji miast w czasie Ogólnopolskiego Finału Czwartków Lekkoatletycznych.

Lipiec

Na zmodernizowanym stadionie lekkoatletycznym przy ul. Wojska Polskiego rozegrano 70. Mistrzostwa Polski juniorów w lekkoatletyce. Największą gwiazdą tych zawodów był rekordzista świata w pchnięciu kulą Konrad Bukowiecki. Organizacja imprezy przez suwalski OSiR została wysoko oceniona przez działaczy Polskiego Związku Lekkoatletycznego. Potwierdzeniem tego jest przyznanie Suwałkom organizacji Młodzieżowych Mistrzostw Polski do lat 23 w lekkoatletyce w 2017 r.

Troje zawodników z suwalskich klubów znalazło się w reprezentacji Polski na najważniejszą imprezę sportową roku rozgrywaną w Rio de Janeiro. Na Igrzyskach Olimpijskich wystąpią: oszczepniczka Maria Andrejczyk oraz badmintonista Adam Cwalina. W Igrzyskach Paraolimpijskich wystąpi pływaczka Joanna Mendak.

Suwalczanin Piotr Sadłowski wywalczył trzy medale ( 2 srebrne i 1 brązowy) na mistrzostwach Polski juniorów do lat 16 w pływaniu. Był to jego ostatni występ w barwach MUKS Suwałki.

Sierpień

Znakomicie zaprezentowała się na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro zawodniczka Hańczy Suwałki Maria Andrejczyk. W finale konkursu rzutu oszczepem zajęła czwarte miejsce. Do brązowego medalu zabrakło 2 cm. Wcześniej w eliminacjach M. Andrejczyk rzuciła 67,11 cm czyli prawie o jeden metr dalej niż mistrzyni olimpijska Chorwatka Sara Kolak, która w finale rzuciła 66,18 m.

Badmintonista SKB Litpol Malow Suwałki Adam Cwalina grający wspólnie z Przemysławem Wachą w grze podwójnej mężczyzn swój występ na Olimpiadzie w Rio de Janeiro zakończył w rundzie eliminacyjnej po przegraniu trzech meczów.

Zofia Zdancewicz-zawodniczka Sekcji Modelarstwa Lotniczego suwalskiego OSiR startująca w reprezentacji Polski juniorów wywalczyła w drużynie  brązowy medal na mistrzostwach świata modeli swobodnie latających.

Po szóstej kolejce I ligi i zwycięstwie 6:0 ze Stalą Mielec, piłkarze suwalskich Wigier zajmowali pierwsze miejsce, z przewagą 4 punktów nad drugim zespołem w tabeli.

Zawodnik Sekcji Modelarstwa Lotniczego suwalskiego OSiR Stanisław Skibicki wywalczył dwa medale (srebrny – indywidualnie i brązowy- drużynowo) w mistrzostwach Europy modeli swobodnie latających seniorów.

Wrzesień

Piąte i siódme miejsce wywalczyła suwalczanka Joanna Mendak w pływaniu na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro.

Dariusz Mazur, prezes SKS Wigry Suwałki otrzymał tytuł Mecenasa Sportu Suwalskiego.

Październik

Od początku rozgrywek sezonu 2016/2017 I ligi siatkówki mężczyzn Ślepsk Suwałki zajmuje pierwsze miejsce w tabeli.

W Jastrzębiu piłkarze suwalskich Wigier  wygrali 2:1 z GKS 1962 Jastrzębie  w  ćwierćfinale Pucharu Polski.

Listopad

W hali OSiR odbyła się gala karate z okazji jubileuszu 25-lecia Suwalskiego Klubu Karate.

Zawodniczka klubu Hańcza Suwałki Maria Andrejczyk została wybrana lekkoatletycznym odkryciem Polski w 2016 r.

W Suwałkach Wigry wygrały ze Stomilem Olsztyn. Tym samym piłkarze suwalskiej drużyny przerwali passę meczów bez zwycięstw w I lidze. Po rozegraniu 19 meczów Wigry z 29 pkt zajmują piątą lokatę w tabeli I ligi.

Piłkarze Wigier zremisowali 1:1  z GKS 1962 Jastrzębie w ćwierćfinale Pucharu Polski i awansowali do półfinału Pucharu Polski, w którym zagrają z Arka Gdynia.

Grudzień

Trzy medale wywalczyły zawodniczki Suwalskiego Klubu Karate na mistrzostwach Europy kadetek. Aleksandra Rybacka wywalczyło złoto w kumite do 50 kg, Aleksandra Górska srebro w kumite +65 kg, a Aleksandra Mozerys zdobyła brąz w kata do 65 kg.

Ponad 130 tys. zł zebranych w czasie licytacji, z której dochód trafi do suwalskiego Stowarzyszenia Aktywni Tak Samo oraz zwycięstwo suwalskich Wigier- to najważniejsze informacje z 17. Mikołajkowego Turnieju Piłki Nożnej im. Tomka Godlewskiego. W turnieju wystąpiły m.in. reprezentacja Grecji z Euro 2004 oraz reprezentacja Polski z Mundialu 2002.

Siatkarze Ślepska na pozycji lidera I ligi siatkówki mężczyzn zakończyli rok 2016.