Takich tłumów na Suwałki Blues Festivalu jeszcze nie było. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się koncerty plenerowe, trudno było też wejść na koncerty klubowe. Po raz pierwszy SBF trwał cztery dni. Od śniadania do wczesnego rana w suwalskich restauracjach, barach i pubach rozbrzmiewały różne odcienie muzyki bluesowej. A wszędzie znakomici muzycy z Polski, Europy i USA.

Suwałki Blues Festival 201 rozpoczął się odsłonięciem kolejnej bluesowej tablicy w Alei Gwiazd Bluesa na ul. Chłodnej. Widnieją na niej nazwiska artystów, którzy wystąpili podczas ubiegłorocznej edycji Suwałki Blues Festivalu. Pierwsze płyty w Suwalskiej Alei Gwiazd zostały odsłonięte przed rokiem. Były to płyty przypominające pierwszych siedem edycji SBF.

Tradycyjnie na Suwałki Blues Festival pojawiły się samochody Mazda MX5, które zaprezentowały się przed SOK w czasie Suwałki Blues Drift 2016.

Koncert inaugurujący tegoroczny SBF rozpoczęła formacja Kraków Street Band, która powoli staje się muzyczną wizytówką miasta. Dziewięciu profesjonalnych muzyków, na co dzień grających w różnych zespołach i projektach, zbiera się w słoneczne dni, by występować na krakowskim rynku. Koncertu formacji Waglewski Fisz Emade wraz  z publicznością zgromadzoną w sali im. Andrzeja Wajdy mogli wysłuchać słuchacze Programu Trzeciego Polskiego Radia bo  był on transmitowany  w audycji „Bielszy odcień bluesa” Jana Chojnackiego. Waglewski Fisz Emade zagrali muzyką  przede wszystkim z albumu „ Matka, Syn, Bóg”, były też utwory z „ Męskiej muzyki”. Towarzyszyli im: Suwalska Orkiestra Kameralna i Suwałki Gospel Choir.

Koncert w SOK zakończył występ angielski duetu Paul Jones i Dave Kelly czyli jak ich przedstawił J. Chojnacki „ 150 lat bluesa na scenie”. Założyciele legendarnej formacji The Blues Band zagrali w akustycznym duecie.

Przed wieczornym koncertem w SOK tytuł Honorowego Obywatela Suwałk nadany przez suwalską Radę Miejska odebrał Bjorn Frode Moen z norweskiego Notodden, który współuczestniczył w organizacji pierwszych SBF.

Po oficjalnym otwarciu SBF na dwóch dużych scenach plenerowych zaprezentowały się największe gwiazdy tegorocznego festiwalu:  bluesowo- rockowy The Delta Saints  z amerykańskiego Nashville,  Anglik Aynsley Lister, Otis Taylor z USA oraz laureat nagrody Grammy Warren Haynes. Ci dwaj ostatni muzycy przez chwilę na głównej scenie zagrali wspólnie. Warren Hayness to jedne z najlepszych gitarzystów na świecie, który przez lata był członkiem grupy The Allman Brothers Band  i Gov’t Mule. Haynes  swoją klasę potwierdził w Suwałkach. Ale  festiwalowej publiczności szczególnie przypadł do gustu występ Otisa Taylora i angielskiego młodego  duetu  Ron Sayer Jr.& Charlotte Joyce.

Przez kilka ostatnich lat suwalski festiwal kojarzył się z deszczem. Tym razem pogoda dopisała i na wieczorne koncerty przybyły tłumy suwalczan i przyjezdnych. Nic dziwnego ,że na trawie w Parku Konstytucji pojawiły się koce, a na nich „wyluzowani” fani bluesa. Pełne były ogródki piwne, a w powietrzu unosił się zapach karkówki i kiełbasy z grilla. Wszyscy zauważają przyjemną atmosferę i dobre emocje, które królują na SBF. Nieprzypadkowo przez dziewięć edycji festiwalu nie było tu  burd, pobić czy innych tego typu wydarzeń kojarzących się z dużymi masowymi imprezami. Na SBF jest bezpiecznie chociaż króluje  luz-blues.

Na scenie na Placu Marii Konopnickiej rywalizowały zespoły w konkursie grup bluesowych. Wygrało krakowskie trio Hot Tamales w składzie: Eliza Sicińska- wokal, Kamil Solecki- gitara akustyczna, gitara dobro, banjo oraz Łukasz Pietrzak- harmonijka. Zdobyli oni nagrodę prezydenta Suwałk – 10 tysięcy złotych. Dodatkowo pojadą na konkurs bluesowy do Danii.

Tradycyjnie już na festiwalu pojawili motocykliści, którym przygrywał zespół bluesowy z naczepy samochodowej.

Tegoroczny SBF  zakończył się również na Placu M. Konopnickiej koncertem w niedzielne popołudnie na placu Marii Konopnickiej, gdzie zagrał kandajsko-polski projekt Wolf Mail Band oraz Latvian Blues Band.

 

 

Serdeczne podziękowania kieruję do wszystkich uczestników i organizatorów 9. edycji Suwałki Blues Festival, a w szczególności do mieszkańców miasta, którzy tak aktywnie uczestniczyli w tej największej imprezie bluesowej w Polsce. Dziękuję naszym gościom – fanom bluesa, którzy przybyli do Suwałk z różnych regionów Polski i zagranicy.

Słowa uznania i podziękowania kieruje do sponsorów, którzy każdego roku wspierają finansowo nasz festiwal oraz do mediów relacjonujących to, co działo się w Suwałkach na różnych scenach. Dziękuję pracownikom Suwalskiego Ośrodka Kultury odpowiedzialnym za przygotowanie organizacyjno-logistyczne festiwalu i bogaty program artystyczny, którego głównym autorem był Bogdan Topolski – dyrektor SBF.

Za utrzymanie czystości i porządku na ulicach, w parkach i skwerach odpowiadał jak zawsze Zarząd Dróg i Zieleni i z tych obowiązków wywiązał się wzorowo. Nad bezpieczeństwem czuwała Straż Miejska i Policja i cieszyć się należy z tego, że pracy zbyt wiele te służby nie miały, co oznacza, że pomimo takiej liczby zgromadzonych osób impreza była bezpieczna.

Słowa podziękowania kieruję także do pracowników – Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach i 14. Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej, jak również do wszystkich pozostałych osób, które przyczyniły się do stworzenia tego niezapomnianego festiwalu.

Chciałbym także serdecznie podziękować wolontariuszom za ogrom pracy, którą bezinteresownie wykonali i byli bardzo pomocni uczestnikom festiwalu.

Wszystkich już dzisiaj zapraszam do udziału w kolejnej, jubileuszowej 10. edycji Suwałki Blues Festival, która jak każdego roku odbędzie się w drugi weekend lipca 2017 r.

Z bluesowymi pozdrowieniami,

Prezydent Miasta Suwałki

Czesław Renkiewicz

 

festiwal blues suwalki 2016

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk i Jan Chojnacki odsłonili kolejną tablicę w „Alei Gwiazd Bluesa”

 

festiwal blues suwalki 2016

Waglewski Fisz Emade zagrali muzyką  przede wszystkim z albumu „Matka, Syn, Bóg”, były też utwory z „Męskiej muzyki”

 

blues festiwal suwalki 2016

Chętnych do wysłuchania  koncertów plenerowych  nie brakowało

 

blues festiwal suwalki 2016suwalki blues festiwal 2016

Trzeba było również odpocząć…

suwalki blues festiwal 2016

Festiwalowej publiczności szczególnie przypadł do gustu występ Otisa Taylora

 

blues suwalki festiwal 2016

Familijny blues

 

blues suwalki festiwal 2016

Smakowite śniadanie bluesowe w Rozmarino

 

blues festiwal suwalki 2016

Tradycyjnie już na festiwalu pojawili motocykliści, którym przygrywał zespół bluesowy z naczepy samochodowej

 

blues festiwal suwalki 2016

W konkursie zespołów bluesowych wygrało krakowskie trio Hot Tamales w składzie: Eliza Sicińska – wokal, Kamil Solecki – gitara akustyczna, gitara dobro, banjo oraz Łukasz Pietrzak – harmonijka

 

Suwałki miastem bluesa

Oblegane śniadania bluesowe