Razem pod biało-czerwoną. Galeria zdjęć.

Razem pod biało-czerwoną. Galeria zdjęć.

O współczesnym patriotyźmie mówiono podczas suwalskich obchodów Dnia Niepodległości. Patriotyzm nie ma barw politycznych- stwierdził prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. Zdaniem wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Jarosława Zielińskiego polski patriotyzm przeżywa renesans, zwłaszcza wśród młodych.

Suwalskie uroczystości rozpoczęło spotkanie przy Pomniku Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej gdzie delegacje władz miasta i służb mundurowych na czele z posłem Jarosławem Zielińskim, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji złożyły kwiaty i zapaliły znicze na grobach żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej, którzy zginęli w powstaniu sejneńskim.

Później obchody przeniosły się do konkatedry pw św. Aleksandra. W uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny, jak i całych obchodach, udział wzięli przedstawiciele duchowieństwa, posłowie Bożena Kamińska i wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński, przedstawiciele samorządu na czele z Czesławem Renkiewiczem, prezydentem Suwałk i jego zastępcami oraz Zdzisławem Przełomcem, Przewodniczącym Rady Miejskiej i radnymi, kombatanci, kompania honorowa wojska, służby mundurowe, poczty sztandarowe, harcerze i młodzież szkolna oraz mieszkańcy Suwałk.

Po nabożeństwie zebrani przeszli pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Były okolicznościowe przemówienia, Apel Pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów. Głos zabrali Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk,  poseł Jarosław Zieliński, Sekretarz Stanu w MSWiA  i Anna Naszkiewicz, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego. W imieniu Wojewody Podlaskiego list odczytał jego doradca Roman Czepe.

Prezydent Suwałk w swoim przemówieniu mówił o historii odzyskania niepodległości, patriotyzmie i Ojczyźnie.

Określone barwy polityczne nie dają monopolu na patriotyzm. Różnimy się pod względem semantycznym i aksjologicznym, ale tym którym bliskie jest słowo ,,Polska’’ cel jest zawsze ten sam- dobro i pomyślność naszego wspólnego domu. Przede wszystkim tego najbliższego, naszej małej ojczyzny – powiedział Czesław Renkiewicz.

 Natomiast poseł Jarosław Zieliński, Sekretarz Stanu w MSWiA przekonywał m.in. do tego, że należy wyciągać wnioski z historii.

– Umacniajmy naszą niepodległość. Czynimy to wzmacniając nasz potencjał gospodarczy, naszą zdolność obronną, jesteśmy silniejsi dzięki sojuszom jakie mamy. Odradza się, przeżywa renesans polski patriotyzm, zwłaszcza wśród młodych – mówił Sekretarz Stanu.

Anna Naszkiewicz, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego zaznaczyła, że 11 listopada powinniśmy się cieszyć.

 Życzę nam wszystkim żebyśmy potrafili cieszyć się wolnością i ją szanowali bo tak wielu oddało za nią życie. Chwała Bohaterom. Cześć ich pamięci – stwierdziła A. Naszkiewicz.

Podczas uroczystości odznaczenia państwowe i awanse otrzymali przedstawiciele służb mundurowych, wśród nich awans na młodszego inspektora otrzymał m.in. Adam Miezianko, Komendant Miejski Policji w Suwałkach.

Organizatorzy miejskich uroczystości:

Urząd Miejski w Suwałkach, 14. Suwalski Dywizjon Artylerii Ppanc. Im. Marszałka J. Piłsudskiego w Suwałkach, Związki i organizacje kombatanckie w Suwałkach
Moderator Miasta Suwałk, Parafia św. Aleksandra w Suwałkach, Suwalski Ośrodek Kultury, Hufiec Suwałki Związku Harcerstwa Polskiego im. T. Lutostańskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej w Suwałkach, Muzeum Okręgowe w Suwałkach

Top