Ranking „Perspektyw” z wątpliwościami

Ranking „Perspektyw” z wątpliwościami

Suwalskie szkoły średnie sklasyfikowano na niższych pozycjach niż przed rokiem w rankingu „Perspektyw”, ale publikację tegorocznej edycji tego rankingu polskich szkół średnich przesłoniły nieco wątpliwości jakie wywołał on w ogólnopolskich mediach, w których podważono jego wiarygodność. Z suwalskich szkół w tym rankingu najwyżej oceniono I LO i Technikum nr 4.

Wśród liceów suwalskie I Liceum Ogólnokształcące im. M. Konopnickiej sklasyfikowano na 159 pozycji. To najniższa lokata tej szkoły w ostatnich latach w tym rankingu. W 2018 r. I LO uplasowało się na 154 miejscu, a rok wcześniej na 135 lokacie. W latach wcześniejszych były to jeszcze wyższe lokaty. W rankingu oceniano wyniki matur i sukcesy w olimpiadach przedmiotowych. Suwalskie I LO nieco lepiej wypadło w zestawieniu oceniającym wyniki olimpiad przedmiotowych.

Pozostałe suwalskie licea uplasowały się na jeszcze niższych lokatach. III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Al. Lityńskiego zajęło 360 miejsce w rankingu. W 2018 r. III LO było 260, a w 2017 r.- 328. VII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi (działające przy PWSZ) znalazło się na 591 miejscu, a przed rokiem było 237. II Liceum Ogólnokształcące im. gen. Z. Podhorskiego sklasyfikowano na 719 miejscu. W ostatnich rankingach II LO nie było w ogóle klasyfikowane.

W ogólnopolskim rankingu techników znalazło się tylko jedno suwalskie technikum. Technikum nr 4 w Zespole Szkół nr 4 zajęło 391 lokatę. W 2018 Technikum nr 4 było 234, a rok wcześniej 207. Technikum nr 3 w Zespole Szkół Technicznych oraz Technikum nr 2 w Zespole Szkół nr 6 im. K. Brzostowskiego nie zmieściły się w rankingu „Perspektyw” 500 polskich techników. W zestawieniu wojewódzkim sklasyfikowano je odpowiednio na 20 i 22 miejscu z punktacją znacznie niższą niż suwalskie Technikum nr 4, które uplasowało się na 7 miejscu w podlaskim.

Wątpliwości w sprawie rankingu „Perspektyw”

Ranking z wątpliwościami

Czy ranking jest wiarygodny?

„Perspektywy” o rankingu

Top