Profesjonalizm nagrodzony

Profesjonalizm nagrodzony

Jednym z laureatów Włóczni Jaćwingów za 2018 r. w sferze biznesowej została firma Handlowo-Usługowa Walmar-Drażba. Nagrodę przyznano za rozwój firmy, ale też za wspieranie inicjatyw miejskich, w tym działań sportowych.
Włócznie Jaćwingów to nagrody przyznawane osobom i instytucjom, które robią wyjątkowo dużo na rzecz miasta i jego mieszkańców.
Przedsiębiorstwo, którym kieruje Walerian Drażba jest jednym z największych w swojej branży w północno-wschodniej Polsce. Zajmuje się sprzedażą i profesjonalnym serwisem opon do samochodów osobowych, ciężarowych oraz maszyn rolniczych i przemysłowych. Oferuje także szeroki wybór akumulatorów i przyczep. W branży firma działa od 1990 r. Posiada swoje oddziały w Suwałkach oraz Białymstoku, Pruszczu Gdańskim i Redzie. O „Walmarze” rozmawiamy z Walerianem Drażbą, właścicielem.
– Pańska firma jest często wyróżniana. Ostatnio otrzymała Włócznię Jaćwingów. Jakie znaczenie mają dla przedsiębiorcy nagrody i wyróżnienia?
– Każdego cieszy docenianie jego pracy, działalności czy dokonań. Takim codziennym docenianiem jest zadowolenie klientów i pracowników naszej firmy, a także postępy i sukcesy, jakie odnoszą piłkarze Wigier, siatkarze Ślepska i lekkoatleci Hańczy – klubów, które wspieramy. Co roku jesteśmy wyróżniani za wyniki gospodarcze, lokujące nas w Podlaskiej Złotej Setce Przedsiębiorstw. Odbieramy nagrody za bardzo dobre efekty współpracy ze światowymi gigantami branży oponiarskiej. Wyjątkowe miejsce wśród otrzymanych laurów zajęła właśnie „Włócznia Jaćwingów”. Jest ona bowiem wyrazem uznania ze strony władz samorządowych miasta i całego środowiska przedsiębiorców.
– Kiedy u Pana narodził się pomysł na prowadzenie działalności handlowej i serwisowania opon?
– Stało się to wtedy, gdy dostrzegłem, że na rynku panuje luka, że istnieje popyt na zakup i montaż opon. Uznałem wówczas, że warto wykorzystać wiedzę i doświadczenie zdobyte w pracy w przedsiębiorstwie zajmującym się zaopatrzeniem, gdzie wcześniej byłem zatrudniony. Na początku skupialiśmy się na zaopatrzeniu rolników w ogumienie oraz akumulatory i sznurek rolniczy. Z czasem zaczęliśmy sprzedawać opony do wszystkich typów pojazdów, w tym do pojazdów ciężarowych i przemysłowych. Prawie 30 lat  funkcjonowania na rynku i stałego rozwoju firmy pokazuje, że było warto podjąć ryzyko. Aktualnie Walmar-Drażba jest firmą handlowo-usługową, zapewniającą przede wszystkim profesjonalne doradztwo w doborze ogumienia typowego i specjalnego oraz kompleksowy serwis.

– Co poradziłby Pan osobom, które chcą otworzyć swój biznes a nie wiedzą od czego zacząć?
– Muszą one przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, czy są gotowe na całkowite poświęcenie, wyrzeczenia i na pracę po kilkanaście godzin na dobę. Muszą mieć też pomysł na firmę oraz znaleźć niszę na rynku produktu czy usługi, w której będą w stanie konkurować. A potem to już tylko wygrywać z innymi.

– Czy prowadzenie rodzinnej firmy jest trudne?
– Dla mnie wspólne prowadzenie działalności wraz z rodziną wiąże się z większą motywacją do pracy i z większym zadowoleniem z osiąganych wyników. Sukces i rozwój firmy to zasługa ciężkiej pracy nie tylko mojej, ale także osób, które w niej pracują i mojej rodziny, na której wsparcie i pomoc zawsze mogłem liczyć.

– Walmar rozszerza swoją działalność, m.in. o myjnię i diagnostykę, a więc usługi świadczone  kompleksowo. Co czeka klientów Pana firmy w przyszłości?
– Życie idzie naprzód, każda dziedzina się rozwija. Wszystko to znajduje odzwierciedlenie w poszerzającej się ofercie firmy. Obecnie posiadamy szeroką ofertę sprzedaży hurtowej i detalicznej opon, dętek, akumulatorów i felg do wszystkich typów i rodzajów pojazdów.
A więc, począwszy od rowerów, motocykli i skuterów poprzez samochody osobowe, dostawcze, autobusy, samochody ciężarowe, po wózki widłowe, koparki i inne pojazdy przemysłowe i rolnicze. Dysponujemy także mobilnymi samochodami serwisowymi, co pozwala nam na sprzedaż i wykonywanie usług bezpośrednio w siedzibie klienta. Wykonujemy usługi nie tylko wulkanizacyjne, ale także w zakresie mechaniki samochodowej, geometrii kół, wymiany klocków hamulcowych, wymiany oleju i serwisu klimatyzacji. Jednocześnie w oddziale w Pruszczu Gdańskim prowadzimy Okręgową Stację Diagnostyczną. Także tam oraz w oddziale w Suwałkach udostępniliśmy naszym klientom myjnie samochodowe. Obecnie proponujemy wszystkim klientom zakup naszych towarów także przez Internet, jak również możliwość umówienia się na wykonanie usługi przez internetowy system rezerwacji.

– Coraz częściej mówi się o oponach uniwersalnych, czyli wielosezonowych? Czy zakup jednego rodzaju opon do jazdy zarówno zimą jak i latem to dobry pomysł?
– W naszym regionie – w północno-wschodniej części Polski, z uwagi na występujące trudne warunki pogodowe zauważamy, iż opony uniwersalne, a więc wielosezonowe mniej się sprzedają. Jest tu inaczej w porównaniu do zachodniej części Polski czy Europy. Klientom w Suwałkach proponujemy sezonową wymianę opon. Z pewnością, w tym klimacie będzie to bezpieczniejsze.

– Dziękujemy za rozmowę

Top