To była już kolejna i – powiedzmy to od razu – bardzo udana – konferencja naukowa poświęcona poszukiwaniom wspólnych korzeni kulturowych z naszymi sąsiadami. Przed paroma miesiącami naukowcy z Polski i Litwy mówili o związkach polsko-litewskich, zaś ostatnio suwalska PWSZ i dr Barbara Nowacka zaprosili na poszukiwanie wspólnych korzeni polsko-białoruskich. Znakomite pod każdym względem wystąpienie (kolejny już raz w Suwałkach) miał profesor Jarosław Ławski z Katedry Badań Filologicznych Uniwersytetu w Białymstoku, który mówił o fenomenie dwujęzycznych pisarzy polsko-białorusko-litewskiego pogranicza.

O kontekstach polsko-białoruskich, a przede wszystkim o grodzieńskich latach dwóch wielkich pisarek – Elizy Orzeszkowej i Zofii Nałkowskiej niezmiernie interesująco mówiła Swietłana Musijanko z Katedry Polonistyki Uniwersytetu Grodzieńskiego, zaś dr Grażyna Charytoniuk- Michej z UwB wygłosiła ciekawy wykład o związkach obrzędów białoruskich z „Dziadami” Mickiewicza.

Naukowcy przypomnieli sprawy wydawałoby się oczywiste – że mieliśmy nie tylko przez wieki wspólną historię, ale też – co być może jest znacznie ważniejsze – wspólną kulturę, z której możemy;   Polacy, Litwini i Białorusini czerpać po dziś. Dobrze się dzieje, że tego rodzaju wydarzenia gromadzą coraz większe grono suwalczan, wśród których nie małą grupę stanowią nauczyciele. To gwarancja, że wiedza o wieloetnicznej, wielokulturowej przeszłości również i naszego miasta i regionu, dotrze także do młodych suwalczan.

Jak zapowiada dr Jadwiga B. Nowacka, to nie było ostanie słowo – już na wiosnę zapowiada kolejną konferencję, tym razem będzie ona poświęcona związkom polsko-ukraińskim.