Plenerowe otwarcie 12 edycji Festivalu. Galeria zdjęć

Plenerowe otwarcie 12 edycji Festivalu. Galeria zdjęć

Kolejna 12 już edycja Suwalskiego Blues Festivalu była wyjątkowo uroczysta. Rozpoczęła się od wręczenia Włóczni Jaćwingów Janowi Chojnackiemu, dziennikarzowi radiowej trójki oraz przyjacielowi Miasta i partnerowi w organizacji największej plenerowej imprezy bluesowej w kraju.

Jan Chojnacki od 1975 roku (z przerwą w latach 2005 – 2010) prowadzi w programie III Polskiego Radia cykl audycji „Bielszy odcień bluesa”. W pierwszym dniu SBF transmitowany był na żywo w trójkowej audycji koncert Corey Harris Acoustic Trio z towarzyszeniem Suwalskiej Orkiestry Kameralnej, który odbył się w  SOK.

Chojnacki podziękował władzom Suwałk za wyróżnienie i tradycyjnie, zwracając się do licznie zgromadzonych fanów bluesa „Bracia i siostry” – życzył wszystkim – „Muzyki w sercu”.

Po oficjalnym otwarciu 12 edycji SBF przez Prezydenta Suwałk Czesława Renkiewicza i Przewodniczącego Rady Miejskiej Zdzisława Przełomca, głos „zabrała” muzyka. Na scenie w parku im. Konstytucji 3 maja wystąpił zespół The Cash Box Kings z USA.

The Cash Box Kings to prawdziwie królewska formacja bluesowa. Współprowadzona jest przez chicagowskiego wokalistę i autora tekstów Oscara Wilsona oraz pochodzącego z Madison Wisconsin grającego na harmonijce ustnej i wokalistę Joe Noska.

The Cash Box Kings w większości nie opierają swego repertuaru na wersjach cudzych utworów. Materiał muzyczny stanowią raczej własne utwory, dobrze brzmiące kompozycje, najczęściej stylizowane na „stare” brzmienie. W większości ich autorem jest Joe Nosek. Koncert w Suwałkach był pierwszym koncertem zespołu w Polsce i Europie.

Na scenie przy Ratuszu wystąpił także Kenny Wayne Shepherd Band z USA. Był niezapomniany pokaz gry na gitarze w wykonania K. W. Shepherda. W czasie dotychczasowych edycji Suwałki Blues Festival jego grę na gitarze można porównywać jedynie z Joe Bonamassa i Warren Haynes. Kenny Wayne Shepherd jest to jeden z najlepszych na świecie gitarzystów blues-rockowych, choć stosunkowo mało znany w Polsce. Pochodzący z Luizjany muzyk jest samoukiem a zadebiutował w wieku siedemnastu lat. Dziś ma w dorobku dziewięć albumów, pięć nominacji do Nagród Grammy, dwie Billboard Music Awards, dwie Blues Music Awards oraz rekordową obecność na bluesowej liście Billboardu z albumem „Trouble Is…”. Utwór „Blue on Black” z tejże płyty spędził aż 17 tygodni jako numer Jeden. Muzyk występował w na SBF w 2009 r.

Oba koncert oglądały tysiące fanów bluesa z Suwałk oraz wielu polskich miasta, a także z zagranicy.

Galeria zdjęć z drugiego dnia Festiwalu tutaj

Galeria zdjęć z trzeciego dnia Festiwalu tutaj

Top