Piękne ogrody i balkony

Piękne ogrody i balkony

Na Osiedlu Północ odbył się pierwszy, ale nie ostatni „Piknik rodzinny z ogrodami działkowymi” Obejrzeć można było płody z suwalskich ogródków działkowych, posmakować przetworów warzywnych i owocowych oraz posłuchać piosenek w wykonaniu m.in. „Beciaków” oraz zespołu „Ocean Życia”.
W czasie pikniku rozstrzygnięto konkurs „Gdzie te piękne ogrody i kwieciste balkony”. Jest on organizowany od 22 lat przez Prezydenta Miasta Suwałk. Nagradzani są w nim miejscy ogrodnicy, którzy sadzą kwiaty i dbają o wygląd balkonów, ogródków przydomowych, przyblokowych, zieleń na terenach zakładów pracy i placówek oświatowych.
Z roku na rok grupa osób, które „pamiętają o ogrodach” się powiększa. W pierwszej edycji do konkursu przystąpiło 12 osób. Do tegorocznej odsłony zgłosiło się aż 187 ogrodników.
Finał konkursu od kilku lat odbywa się w plenerze i jest największym tego typu spotkaniem, podczas którego jest okazja aby porozmawiać o pielęgnacji roślin, wymienić się nowinkami i doświadczeniami ogrodniczymi oraz obejrzeć zdjęcia wszystkich ogrodów i balkonów zgłoszonych do konkursu. Nagrody zwycięzcom wręczali prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz oraz przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec i członkowie komisji konkursowej.
Łączna kwota nagród wynosi 26 100 zł. Są to bony na zakup roślin i sprzętu ogrodniczego w jednym z trzech suwalskich centrów ogrodniczych. Ponadto dodatkowe nagrody ufundowały centra ogrodnicze.

W poszczególnych kategoriach zwyciężyli:
– balkony i tarasy: 1. Andrzej Wiszniewski; 2. (ex aequo) Bożena Ruszewska; Monika Meyer; Małgorzata Orzechowska-Berezecka, 3. (ex aequo) Barbara i Janusz Łukaszewicz; Anna Chmielewska;
– zieleń na terenie placówek oświatowych: 1. Przedszkole nr 8 z Oddziałem Integracyjnym, 2. Zespół Szkół Sióstr Salezjanek im. Jana Pawła II; 3. Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Aleksandry Piłsudskiej;
– ogródki przydomowe przy budynkach wielorodzinnych: 1. Bogusława Sidor; 2. (ex aequo) Janina Suchocka; Gabriela Życzkowska; Marianna Słyszewska; 3.(ex aequo) Bożena Baszłaminow; Janina Siwicka; Zofia Ben Brahim;
– ogródki przydomowe przy domach wolnostojących i w zabudowie szeregowej: 1. Małgorzata Żylińska, 2. Dorota Staszkiewicz, 3. Maria Bałdyga;
– zieleń na terenie zakładów pracy o powierzchni do 1000 m2: pierwszej i drugiej nagrody nie przyznano; 3. Uździło Milena „Naleśnikarnia Pod Chmurką”
– zieleń na terenie zakładów pracy o powierzchni powyżej 1000 m2: pierwszej i trzeciej nagrody nie przyznano, 2. (ex aequo) Dom Pomocy Społecznej „Kalina” i Ośrodek Sportu i Rekreacji – Aquapark.

Top