Trzynaście uchwał przyjęli jednogłośnie suwalscy radni w czasie XXIV sesji Rady Miejskiej. Zapoznali się również z kilkoma informacjami. Najwięcej uchwał dotyczyło miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Radni przyjęli m.in. uchwałę o przystąpieniu do sporządzania planu dla północnej części rejonu ul. Franciszkańskiej, gdzie suwalska spółka ZBM TBS chce realizować zabudowę mieszkaniową wielorodzinną. Rajcowie przyjęli plan dla terenów pożwirowych w Sobolewie, gdzie w przyszłości powstaną tereny rekreacyjno-sportowe. Prezydent Suwałk podpisał porozumienie z Polskim Związkiem Wędkarskim, zgodnie z którym wkrótce powstaną tam odpowiednio urządzone miejsca do łowienia ryb.

Szczepienia za darmo

Radni zdecydowali, że w następnym roku dziewczęta zameldowane w Suwałkach, które w 2016 r. ukończyły 12 i 13 lat, będą mogły za darmo zaszczepić się przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepienie poprzedzi akcja informacyjno-edukacyjna i badanie lekarskie. Wszystko oczywiście będzie musiało odbywać się za zgodą rodziców bądź opiekunów prawnych nastolatek. Na pokrycie kosztów szczepień i badań w budżecie miejskim zaplanowano 80 tys. zł. W 2017 r. do skorzystania ze szczepień uprawnionych będzie 666 dziewcząt.

Niższe opłaty za usuwanie pojazdów z dróg

Usuwanie pojazdów z dróg oraz prowadzenie parkingu strzeżonego dla usuniętych pojazdów to zadanie własne miasta na prawach powiatu. Radni ustalili nowe opłaty za usunięcie pojazdu z drogi. Są to stawki niższe niż dotąd obowiązywały, gdyż dotychczasowe stawki w Suwałkach były wyższe od ogłoszonych w Monitorze Polskim maksymalnych stawek obowiązujących w 2017 r.

Bez wiceprzewodniczącego

Po raz kolejny nie wybrano trzeciego wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej, gdyż nie zgłoszono żadnego kandydata na to stanowisko.

Radni zapoznali się z informacjami dotyczącymi oświadczeń majątkowych złożonych przez radnych i pracowników Urzędu Miejskiego oraz osoby zarządzające i kierowników jednostek miejskich. Prezydent przedstawił też informacje w sprawie Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego na 2017 r. oraz z realizacji programów rewitalizacyjnych realizowanych w Suwałkach od 2004 r.

 

Zapytania radnych

 

W czasie październikowej sesji siedmioro radnych zadało kilkanaście pytań.

Irena Schabieńska z Prawa i Sprawiedliwości zaproponowała wprowadzenie dodatkowych kursów komunikacji miejskiej linii nr 2, tak by dzieciom z suwalskich przedszkoli ułatwić dojazd i powrót z Wigierskiego Parku Narodowego w Krzywem. Prezydent Czesław Renkiewicz zaproponował, by dyrektorzy suwalskich przedszkoli bezpośrednio zwracali się do prezesa Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej o umożliwienie dojazdu i powrotu przedszkolaków z Krzywego. Będzie to rozwiązanie lepsze niż organizowanie dodatkowych kursów linii nr 2. Radna zapytała też o możliwość budowy ulicy na drodze szutrowej położonej pomiędzy ulicami Reja i Pułaskiego, obok myjni samochodowej. Prezydent poinformował, że w przyszłym roku powinna powstać dokumentacja na wykonanie tej drogi, a zgodnie z planem ma być budowana w 2020 r. Jej koszt wyniesie ok. 800 tys. zł.

Anna Ruszewska z klubu „Łączą nas Suwałki” zaproponowała wprowadzenie w suwalskich instytucjach kultury i sportu rozwiązań podobnych jak w ratuszu, które ułatwią poruszanie się po budynkach użyteczności publicznej osobom niewidomym i słabowidzącym. Prezydent Cz. Renkiewicz stwierdził, że nie widzi problemu, żeby takie rozwiązania ułatwiające życie osobom niewidomym i słabowidzącym wprowadzić w instytucjach miejskich. Zwróci się w tej sprawie do dyrektorów miejskich placówek.

Wojciech Pająk z klubu „Łączą nas Suwałki” zapytał o możliwość lepszego skomunikowania ulicy Kościuszki z Osiedlem Północ. Zastępca prezydenta Łukasz Kurzyna przypomniał, że obowiązujące linie komunikacji miejskiej wprowadzono w 2011 r. po gruntownej analizie organizacji ruchu autobusów komunikacji miejskiej. I nie ma teraz żadnych przesłanek do tego by zmieniać obowiązujące linie.

Radny zaproponował też wprowadzenie ograniczeń utrudniających rozwijanie nadmiernej szybkości przez samochody na ul. Chopina. Renkiewicz zobowiązał dyrektora Zarządu Dróg i Zieleni do rozpatrzenia propozycji w kontekście powstającego w tej części miasta nowego osiedla mieszkaniowego.

Jacek Juszkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości powrócił do propozycji zgłoszonej przed dwoma laty w sprawie zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego polegającej na wykreśleniu planowanej drogi, która nie powstanie pomiędzy ulicami Łanową i Staszica. Ten zapis w planie powoduje, że właściciele nieruchomości w tym rejonie mają utrudnione korzystanie ze swoich działek. Prezydent zapowiedział, że na listopadowej sesji Rady Miejskiej zgłosi projekt uchwały w sprawie przystąpienia do zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w rejonie tych ulic. Radny zaproponował też wprowadzenie kształcenia zawodowego w branży drzewno– meblarskiej w suwalskich technikach i Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Prezydent przypomniał, że podpisał porozumienie z warszawską SGGW, w wyniku którego w suwalskich szkołach zawodowych powstają klasy patronackie. Takie klasy powstają też w wyniku współpracy z suwalskimi pracodawcami. Trwają prace nad ubranżowieniem Zespołu Szkół nr 6 i Zespołu Szkół Technicznych. Powstanie też program rozwoju kształcenia zawodowego. O edukacji zawodowej dyskutować będą też uczestnicy forum branży drzewno-meblarskiej, które na początku listopada odbędzie się w Suwałkach. Prezydent liczy też na podpisanie porozumienia o współpracy z PWSZ.

Bogdan Bezdziecki z Prawa i Sprawiedliwości zapytał o możliwość skanalizowania budynków przy ul. Reymonta 94, 96 i 140. Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Grzegorz Kochanowicz wyjaśnił, że skanalizowanie tych budynków ze względu na ukształtowanie terenu wymaga budowy przepompowni i ponoszenie przez właścicieli tych budynków kosztów energii elektrycznej zużytej przez tę przepompownię. Zgodził się na to tylko jeden z właścicieli, pozostali odpowiedzieli negatywnie. Prezydent Cz. Renkiewicz poinformował, że w 2017 r. trzeba będzie przygotować dokumentację na budowę ul. Reymonta, tak by w następnym roku rozpocząć jej budowę, która powinna zakończyć w 2019 r. Wcześniej w tej części miasta rozpocznie się budowa ul. Krzywólki, która powinna zakończyć się w 2018 r.

Karol Korneluk z Sojuszu Lewicy Demokratycznej zapytał m.in. o pomysły na wykorzystanie tego, że Czarna Hańcza została Rzeką Roku 2016. Prezydent podziękował wszystkim, którzy głosowali na Czarną Hańczę i zapowiedział działania promocyjne, w których zostanie wykorzystany ten fakt. Poinformował, że radny Wojciech Pająk zaproponował ustanowienie Dnia Czarnej Hańczy tak, by co roku w tym dniu organizować różne działania związane z naszą rzeką.

Radny zaproponował by do realizacji programu Suwalska Rodzina Plus, obok klubu siatkarskiego Ślepsk Suwałki, włączyć też klub piłkarski Wigry Suwałki. Prezydent Suwałk zapowiedział, że przekaże tę propozycję władzom klubu. K. Korneluk zaproponował też podświetlenie na niebiesko aquaparku i budynku SOK 14 listopada w Światowym Dniu Walki z Cukrzycą. Prezydent Cz. Renkiewicz zadeklarował sprawdzenie takiej możliwości.

Zdzisław Przełomiec z klubu „Łączą nas Suwałki” zapytał o efekty działań oficera rowerowego w Suwałkach. Prezydent Cz. Renkiewicz przypomniał, że oficer rowerowy działa w strukturach Zarządu Dróg i Zieleni i trwa tam przygotowanie kompleksowej informacji o działaniach oficera rowerowego. Prezydent poinformował, że do końca tego roku powinien powstać program budowy ścieżek rowerowych w Suwałkach. Jego zdaniem powinna również powstać wypożyczalnia rowerów np. przy suwalskim Ośrodku Sportu i Rekreacji.