Na osiedlu Hańcza powstanie zbiornik retencyjny

Na osiedlu Hańcza powstanie zbiornik retencyjny

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, które odpowiada za system odprowadzania wód opadowych z suwalskich ulic przygotowało koncepcję oraz kosztorys dotyczący możliwości odprowadzenia nadmiaru wody deszczowej z osiedla Hańcza. Najkorzystniejszym i najbardziej efektownym wariantem jest budowa zbiornika retencyjnego, który powstanie już w przyszłym roku.

Zdecydowane i szybkie działanie Władz Miasta Suwałki w tej sprawie ma związek z ostatnimi podtopieniami ulic i budynków. Największe problemy mieli mieszkańcy południowej części miasta, gdzie doszło do zalania piwnic domków jednorodzinnych oraz samochodów. Władze Miasta postanowiły w pilnym trybie zareagować stąd już dziś wiadomo, jakie działania zostaną zrealizowane by wyeliminować problem podtopień ulic na osiedlu Hańcza.

Suwalski PWIK zaproponował cztery rozwiązania, a jako najkorzystniejsze wskazał budowę zbiornika retencyjnego o pojemności ponad 4 tys. m3, który odbierze nadmiar wody z ulic sąsiadujących z ulicami Warszawską i Ełcką. Taki zbiornik powstanie przy ul. Krakowskiej na terenach miejskich stanowiących dziś zieleń publiczną. Jego koszt to przedział 2-3 milionów złotych.

Planuje się, że inwestycja zakończy się w połowie roku 2018. Do tego czasu podejmowane będą doraźne interwencje. Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk polecił Prezesowi PWIK  by przy każdych dużych opadach w pogotowiu czekały beczkowozy, które mają wypompowywać wodę z ulic na osiedlu Hańcza po to by zniwelować istniejący problem podtopień.

Top