Orszak Trzech Króli. Galeria zdjęć.

Orszak Trzech Króli. Galeria zdjęć.

Kacper, Melchior i Baltazar w otoczeniu legionistów, pastuszków i aniołów  oraz tłumy suwalczan przeszły w corocznym suwalskim Orszaku Trzech Króli. Tegoroczny przebiegł pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich”.

Orszak wyruszył spod suwalskiego Aquaparku. Pierwszym przystankiem na trasie pochodu był Suwalski Ośrodek Kultury. Na schodach budynku uczestnicy obejrzeli inscenizację kuszenia Ewy. Kolejne sceny to „Dwór Heroda”, przy kościele pw. Chrystusa Króla  i „Gospoda” na Placu Marii Konopnickiej. Następnie przemaszerowali ulicą Chłodną pod pomnik Jana Pawła II, gdzie odbyła się „Walka dobra ze złem”. Na koniec scena w Parku Konstytucji 3 Maja ze stajenką i inscenizacja nadejścia mędrców, wspólnie z którymi mieszkańcy miasta pokłonili się Jezusowi.

Barwny Orszak Trzech Króli to nie tylko przypomnienie tradycji, ale też integracja mieszkańców we wspólnej zabawie. W Suwałkach zorganizowano po raz szósty te tradycyjne jasełka na ulicach miasta, przedstawiające drogę jaką Mędrcy ze Wschodu wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli mu drogocenne dary: złoto, kadzidło i  mirrę. W Biblii są przedstawiani jako Mędrcy ze Wschodu, a dopiero w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar- symbolizujące trzy kontynenty Europę, Azję i Afrykę, a także trzy pokolenia mężczyzn – młodzieńca, mężczyznę w sile wieku i starca.

Top