Zaledwie tydzień po premierze na deskach rodzimej sceny, również suwalscy widzowie będą mogli zobaczyć najnowsze przedstawienie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku – „Obławę” w reżyserii Jana Nawary. Prezentacje spektaklu w Suwalskim Ośrodku Kultury odbędą się w niedzielę, 10 marca o godz. 19.00 dla publiczności indywidualnej, oraz w poniedziałek, 11 marca o godz. 10.00 dla grup szkolnych. Bilety już w sprzedaży.

„Obława” to teatralna impresja na temat wydarzeń z lipca 1945 roku, kiedy to wojska NKWD, wspierane przez służby komunistycznej Polski, zatrzymały i rozstrzelały co najmniej 600 mieszkańców Suwalszczyzny związanych z podziemiem niepodległościowym. Do dziś nie wiadomo, gdzie znajdują się szczątki zamordowanych, a Obława nazywana jest „małym Katyniem”, m.in. z powodu skali, przymusu milczenia o niej przez okres PRL i wciąż niewyjaśnionych okoliczności.

Spektakl, przygotowany specjalnie na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, sięga nie tylko do źródeł historycznych, m.in. dokumentów IPN, listów i meldunków, ale także

do „Dziadów” Adama Mickiewicza – przedstawienie będzie pewnego rodzaju obrzędem na cześć pamięci żołnierzy niezłomnych, którzy przepadli bez wieści w ostatnim roku wojny. Znajdą się w nim także wiersze Zbigniewa Herberta i Tadeusza Różewicza. W spektaklu zagra aż szesnaścioro aktorów, w tym pochodzący z Suwałk Marek Cichucki. Muzykę na żywo zagra zespół Ignoto Deo.

Przedstawienie jest kontynuacją zapoczątkowanej w ubiegłym roku spektaklem „Mayday”, udanej współpracy Suwalskiego Ośrodka Kultury z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Suwalską premierę „Obławy” objął patronatem honorowym Prezydent Miasta Suwałki Czesław Renkiewicz. Spektakl jest realizowany w ramach projektu „DEDAL w ośrodku kultury – pomysł, projekt, realizacja, ekspresja”. Więcej informacji na stronie i fejsbuku Suwalskiego Ośrodka Kultury.