W sobotę (11.11) w Suwałkach, tak jak w całym kraju, odbyły się obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Dokładnie 99 lat temu nasza Ojczyzna znów stała się wolną. W 1918 roku zakończyły się krwawe działania wojenne. Nasi przodkowie skutecznie potrafili to wykorzystać. Po 123 latach zaborów rodziła się nowa polska państwowość.

Suwalskie uroczystości rozpoczęło spotkanie przy Pomniku Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej gdzie delegacje władz miasta i służb mundurowych na czele z Jarosławem Zielińskim, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Posłem na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Później obchody przeniosły się do konkatedry pw. św. Aleksandra. W uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny, jak i całych obchodach, udział wzięli przedstawiciele duchowieństwa, posłowie – wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński i Bożena Kamińska, przedstawiciele samorządu na czele z Czesławem Renkiewiczem, Prezydentem Suwałk, Zdzisławem Przełomcem, Przewodniczącym Rady Miejskiej, Ewą Sidorek i Łukaszem Kurzyną, Zastępcami Prezydenta; radni, kombatanci, kompania honorowa wojska, służby mundurowe, poczty sztandarowe, harcerze i młodzież szkolna oraz mieszkańcy Suwałk. Po nabożeństwie zebrani przeszli pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Były okolicznościowe przemówienia, Apel Pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów. Głos zabrali Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, Jarosław Zieliński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej i Anna Naszkiewicz, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego. W imieniu Bohdana Paszkowskiego, Wojewody Podlaskiego list odczytał Roman Czepe, doradca Wojewody.

Prezydent Suwałk w swoim przemówieniu mówił o historii odzyskania niepodległości, patriotyzmie i Ojczyźnie.

– Zawsze przy  okazji Narodowego Święta Niepodległości rodzą się pytania; czym jest ojczyzna, w czym powinien wyrażać się współczesny patriotyzm? Tak jak blisko sto lat temu, jej barwy biało-czerwone budowane były przez różne środowiska o bardzo odmiennym rodowodzie, tak również dzisiaj ojczyzna, patriotyzm nie mogą być zarezerwowane tylko dla jednej opcji politycznej. Oprócz piłsudczyków odgrywających kluczową rolę w kreowaniu rzeczywistości II Rzeczpospolitej w budowę wolnej ojczyzny włączyli się narodowcy, chadecy, ludowcy czy socjaliści. Historia naszej ojczyzny dobitnie pokazuje, że jej bogactwo, koloryt kulturowy był wynikiem wzajemnego przenikania się różnych nacji, religii  występujący na ziemiach dawnej Rzeczpospolitej. Przez wieki byliśmy przedstawiani jako wzorzec tolerancji. Przykładem tej pokojowej kohabitacji są suwalskie nekropolie. Cmentarze siedmiu wyznań obok siebie to dowód na to, że pomimo różnic można żyć pokojowo. Jedynie hitlerowcom to przeszkadzało. Z powodu chorej ideologii zniszczyli żydowski kirkut w Suwałkach. Określone barwy polityczne nie dają monopolu na patriotyzm. Różnimy się pod względem  semantycznym i aksjologicznym, ale tym którym bliskie jest słowo ,,Polska’’ cel jest zawsze ten sam;- Dobro i pomyślność naszego wspólnego domu. Przede wszystkim tego najbliższego, naszej małej ojczyzny – powiedział Czesław Renkiewicz.

Natomiast Jarosław Zieliński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej przekonywał m.in. do tego, że należy wyciągać wnioski z historii.

– Historia powinna nas uczyć. Dzisiaj kiedy obchodzimy kolejną rocznicę powinniśmy nie tylko świętować, ale też zastanawiać się nad tym, co z tej historii dla nas dzisiaj i jutro wynika. Umacniajmy naszą niepodległość. Czynimy to wzmacniając nasz potencjał gospodarczy, naszą zdolność obronną, jesteśmy silniejsi dzięki sojuszom jakie mamy. Odradza się, przeżywa renesans polski patriotyzm, zwłaszcza wśród młodych – mówił Sekretarz Stanu.

W imieniu Bohdana Paszkowskiego, Wojewody Podlaskiego list odczytał Roman Czepe, doradca Wojewody.

– Jest to najważniejsze polskie święto narodowe, bo odnosi się do najważniejszej wartości jaką jest niepodległość. Jest to święto wolności, niezawisłości i suwerenności. Święto odwołujące się do prawa naszego narodu do samostanowienia o sobie. Wolni obywatele, w wolnym kraju, świętujemy dzisiaj wolność Ojczyzny. Wolność odzyskaną, a więc tym cenniejszą. Wolność okupioną walką, krwią, cierpieniem i trudem. Dlatego bezcenną. Pamiętamy, że wolność krzyżami się mierzy, mierzy się grobami tych którzy o nią walczyli, dla niej cierpieli – polskich patriotów, polskich obywateli. Wyrażamy im wdzięczność i oddajemy hołd – przekazał Roman Czepe.

Anna Naszkiewicz, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego zaznaczyła, że 11 listopada powinniśmy się cieszyć.

– Niepodległość – początek, odrodzenie, wolność – to determinanty nieskrępowanego rozwoju i budowania tożsamości narodowej w duchu demokracji. Mamy dziś wspaniałą okazję do przywołania bohaterskich postaw, patriotycznego ducha i nastroju głębokiego wzruszenia. Kończąc słowami Bronisławy Wajs ,,Wziąć słowika, w klatce zamknąć, to on wszystko traci. Choć pięknie śpiewa, to jemu jest smutno”. Chciałbym życzyć Państwu radosnych obchodów Święta Niepodległości. Dziś nie mamy już klatki, Polska jest wolna. Niech taką pozostanie na zawsze. Literatura naukowa potwierdza, że poczucie niezależności jest głównym elementem szczęścia. Życzę nam wszystkim żebyśmy potrafili cieszyć się wolnością i ją szanowali bo tak wielu oddało za nią życie. Chwała Bohaterom. Cześć ich pamięci – mówiła Anna Naszkiewicz.

Podczas uroczystości odznaczenia państwowe i awanse otrzymali przedstawiciele służb mundurowych, wśród nich awans na młodszego inspektora otrzymał m.in. Adam Miezianko, Komendant Miejski Policji w Suwałkach.

 

Organizatorzy miejskich uroczystości:

Urząd Miejski w Suwałkach
14. Suwalski Dywizjon Artylerii Ppanc. Im. Marszałka J. Piłsudskiego w Suwałkach
Związki i organizacje kombatanckie w Suwałkach
Moderator Miasta Suwałk
Parafia św. Aleksandra w Suwałkach
Suwalski Ośrodek Kultury
Hufiec Suwałki Związku Harcerstwa Polskiego im. T. Lutostańskiego w Suwałkach
Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej w Suwałkach
Muzeum Okręgowe w Suwałkach