Kierunek związany z technologią drewna, czy turystyka i rekreacja – to nowe pomysły władz Państwowej Wyższej Szkoły na poszerzenie oferty kształcenia.

Jest to przede wszystkim odpowiedź na potrzeby pracodawców lokalnych, a współpraca z nimi jest jednym z priorytetów nowych władz PWSZ w Suwałkach.

  1. Uniwersytet Malow to projekt, który powstaje we współpracy z jedną z największych w Europie firm zajmujących się meblami metalowymi. Oferta skierowana będzie zarówno do pracowników firmy, studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, jak i uczniów suwalskich szkół średnich. Całość ściśle związana będzie z nowym kierunkiem (ewentualnie ze specjalizacją) prowadzoną na uczelni, czyli mechaniką maszyn.
  2. We współpracy z firmą Forte, czyli potentata w branży drzewno-meblarskiej, trwają też prace nad uruchomieniem kierunku związanego z technologią drewna.
  3. W odpowiedzi na rozwój turystyki i infrastruktury hotelarskiej w regionie Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa rozpoczęła także starania o otwarcie kierunku: turystyka i rekreacja.
    Z taką prośbą wystąpili między innymi hotelarze z regionu.

Warto dodać, że w każdym z powyższych przypadków zbliżona forma kształcenia występuje już w suwalskich szkołach średnich (Technik Mechanik, Technik Mechatronik, Technik Technologii Drewna czy Technik Obsługi Turystycznej). Uruchomienie nowych kierunków bądź specjalizacji w PWSZ da dzięki temu możliwość absolwentom szkół średnich zdobycia wyższego wykształcenia z własnej specjalizacji.

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach jest uczelnią kształcącą dualnie. Dzięki temu studenci Wydziału Politechnicznego będą mieli możliwość zdobycia praktyki zawodowej już w trakcie procesu kształcenia i 3 miesiące każdego roku spędzą u lokalnych oraz regionalnych pracodawców.

Mechanika maszyn, technologia drewna oraz turystyka i rekreacja dołącza zatem do logistyki i kryminologii, których uruchomienie władze uczelni zapowiadały już wcześniej.