W suwalskiej Bibliotece Publicznej im. M. Konopnickiej otwarto nową Czytelnię i Pracownie Digitalizacji i Historii Mówionej. W uroczystości uczestniczyli m.in. zastępca prezydenta Suwałk Ewa Sidorek, przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach Zdzisław Przełomiec i liczni suwalscy świadkowie historii.

Po modernizacji biblioteki nie ma dwóch czytelni: książek i czasopism. Jest jedna czytelnia na pierwszym piętrze.

– Staramy się dostosowywać swoją ofertę do zmieniających się potrzeb czytelników. Zmniejsza się nieco liczba osób korzystających z czytelni, zwłaszcza z czytelni książek. Dlatego zdecydowaliśmy się na połączeniu obu czytelni. Ułatwi to dostęp do zbiorów bibliotecznych, bo czytelnik wszystko znajdzie w jednym miejscu na pierwszym piętrze. W bibliotece jest winda, a zatem wszyscy bez większych problemów mogą dotrzeć do książek i czasopism na pierwszym piętrze – wyjaśnia Maria Kołodziejska, dyrektor suwalskiej Biblioteki Publicznej im. M. Konopnickiej.

Pomieszczenia czytelni zostały wyremontowane, pojawiły się też tam nowe komputery i meble. Pomieszczenia te nie były remontowane od ponad dwudziestu lat. Wyposażenie też pochodziło z końca ubiegłego wieku. A wszystkie te zmiany były możliwe dzięki pieniądzom, które zostały pozyskane od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz od suwalskiego samorządu miejskiego. Całość kosztowała ok. 352 tys. zł, z czego ok.175 tys. zł pochodziło z budżetu ministra, a pozostałe z suwalskiego budżetu miejskiego.

Na parterze Biblioteki powstała Pracownia Digitalizacji i Historii Mówionej. Pracownia ta powstała w odnowionych pomieszczeniach dawnej czytelni czasopism. Jest tam miejsce do nagrywania historii, których nie znajdziemy w podręcznikach. Od kilku miesięcy działa ona pełną parą. Trwa rejestracja i gromadzenie wspomnień najstarszych mieszkańców Suwałk i Suwalszczyzny. Nagrane wywiady dotyczą ostatnich kilku dziesięcioleci historii miasta. W tej pracowni digitalizowane są też zbiory biblioteczne, szczególnie te najstarsze i najcenniejsze dotyczące Suwałk i naszego regionu. Często są one zachowane w złym stanie. Po przeniesieniu na nośnik cyfrowe będą bardziej dostępne, a przede wszystkim ocalimy je przed fizycznym zniszczeniem. Docelowo materiały te zostaną po raz pierwszy udostępnione w internecie jako biblioteka multimedialna.

Projekt „Suwalska Biblioteka Pamięci – modernizacja czytelni i utworzenie pracowni digitalizacji w suwalskiej Bibliotece” i projekt „Suwalskie pogotowie cyfrowe” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.