Przedstawiciele suwalskiej Policji, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białegostoku oraz Placówki Straży Granicznej w Rutce Tartak rozmawiali ze studentami o zjawisku handlu ludźmi, sposobach przeciwdziałania temu procederowi, a także o zasadach bezpiecznego podejmowania pracy za granicą. Spotkanie było też doskonałą okazją, aby zaproponować młodym ludziom wstąpienie w szeregi Policji.

Wczoraj, w ramach działań „Nie ufaj bezGRANICznie”, przedstawiciele suwalskiej Policji, Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku oraz Placówki Straży Granicznej w Rutce Tartak, na zaproszenie Powiatowego Urzędu Pracy w Suwałkach, spotkali się z suwalskimi studentami.

W trakcie prelekcji słuchacze dowiedzieli się, że handel ludźmi jest trzecim najbardziej dochodowym – po handlu bronią i narkotykami – przestępstwem. Przedstawiciel Policji wytłumaczył studentom na czym polega ta zbrodnia i omówił poszczególne rodzaje procederu, tj. pracę przymusową, wykorzystywanie do żebractwa, do prostytucji, do popełniania przestępstw. Młodzi ludzie poznali zasady bezpiecznego wyjazdu za granicę. Dowiedzieli się na co powinni zwrócić uwagę zanim podejmą tą ważną decyzję.

Przedstawiciel suwalskiej Policji podkreślił także, że aby zniwelować możliwość stania się ofiarą handlu ludźmi warto podejmować tylko legalną pracę za granicą i korzystać z usług profesjonalnych pośredników.

Podczas spotkania zwrócono także uwagę na to, aby nie korzystać z ogłoszeń, gdzie podano tylko lakoniczne informacje, w których proponowana jest atrakcyjna praca, a pracodawca nie przedstawia konkretnych wymagań, co do zatrudnienia. Przypomniano także, że agencja pośrednictwa pracy nie może pobierać opłat za znalezienie pracy. Podkreślono, że dowód wpłaty na konto pośrednika nie daje żadnych szans na odzyskanie wpłaconej kwoty za fikcyjne usługi. Przy podejmowaniu pracy przez pośrednika można od niego zażądać, aby przekazał warunki zatrudnienia, a także adres i telefon przyszłego pracodawcy. Można wówczas skontaktować się z nim, sprawdzić, czy w ogóle istnieje i czy oferuje warunki wskazane przez pośrednika. Zwrócono także uwagę, aby upewnić się, że umowa jest sporządzona na piśmie w języku, który dana osoba rozumie i że zawiera wszystkie niezbędne elementy.

W dalszej kolejności przedstawiciel Placówki Straży Granicznej w Rutce-Tartak przybliżył zagadnienia związane z definicją handlu ludźmi oraz wskazał zasadnicze, a jednak płynne różnice między handlem ludźmi, a przemytem ludzi. Ponadto opowiedział o migracji cudzoziemców oraz zadaniach SG.

Od przedstawiciela Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku słuchacze dowiedzieli się, dlaczego warto korzystać z sieci EURES oraz jakie możliwości oferuje sieć dla osób młodych, co zrobić, aby wyjazd za granicę był bezpieczny.

Spotkanie było też doskonałą okazją do tego, aby zaproponować młodym ludziom wstąpienie w szeregi Policji. Ekspert Zespołu Prezydialnego, Kadr i Szkolenia oraz oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Suwałkach przekazali studentom podstawowe warunki przyjęcia do służby w Policji. Słuchaczom wręczono też specjalnie przygotowane dla nich ulotki noszące tytuł „Jak zostać policjantem”.