14 czerwca w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku Oddział w Suwałkach z okazji Światowego Dnia Krwiodawcy wręczono 28 Odznak „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”. Przysługuje ona osobie, która oddała co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników, a  nadaje ją Minister Zdrowia.

Jednym z odznaczonych jest Mieczysław Opaciński , który przyszedł z wspierającą go żoną Małgorzatą.

Suwałki krwiodawcy– Od 48 lat jestem honorowym dawcą krwi, zaczęło się podczas poboru do wojska gdy miałem lat 18.  Żona poszła w moje ślady przed 20 laty, dołączyły do nas dzieci Daniel i Paulina. Dobro wraca – dodała pani Małgorzata. Oddawałam krew i gdy zachorowałam, ten sam dar dostałam.

Święto ustanowiła 14 czerwca 2004 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Obchodzone jest w rocznicę urodzin austriackiego patologa i immunologa Karla Landsteinera, który w 1901 r. odkrył grupy krwi, za co w 1930 r. otrzymał Nagrodę Nobla.

Krew i jej składniki podawane są najczęściej osobom osobom, które utraciły własną krew w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego, osobom z zaburzeniami krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także m.in. pacjentom z nowotworami, w trakcie i po chemioterapii.

Suwałki krwiodawcy– W naszym oddziale mamy około 350 -700 dawców. Tak wielka rozpiętość wynika z tego, że niektórzy z nich pojawiają się u nas co trzy lata, oraz tacy, którzy pojawiają się regularnie co 8 tygodni – tłumaczy kierownik oddziału lekarz Jolanta Osińska

 

 

 

Dawcą mogą być osoby między 18. a 65. rokiem życia, ważące co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie wykonywano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała; które nie miały wykonywanych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych. np. gastroskopii czy laparoskopii, oraz nie były leczone krwią i jej składnikami. Szczegółowy wywiad przed pobraniem krwi wyklucza osoby, które nie mogą jej oddawać.

Od jednej osoby jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi, co trwa zwykle od pięciu do ośmiu minut. Należy do tego jednak doliczyć czas konieczny do wypełnienia ankiety, rejestrację, badanie i wywiad lekarski. Całość trwa zwykle ok. 40-60 minut. W ciągu roku kobiety mogą oddawać krew nie częściej niż cztery razy (po 450 ml), mężczyźni zaś – maksymalnie sześć.

Krew jest badana po oddaniu, m.in. pod kątem stężenia hemoglobiny i wartości hematokrytu, ewentualnego zakażenia wirusem HIV czy zapalenia wątroby typu B i C. Określana jest również grupa krwi.

– Pobieramy też krew w terenie. Wykorzystujemy do tego specjalny ambulans z czterema stanowiskami do poboru krwi, lub też korzystamy z oferowanych nam pomieszczeń. Regularnie dwa razy w miesiącu jesteśmy w Augustowie i  raz w Sejnach, jeździmy też  na akcje do Puńska i Raczek. Pomagają nam miejscowe parafie, które informują o terminach i miejscu akcji – dodaje Jolanta Osińska.

Suwałki krwiodawcyPomimo święta w  suwalskim oddziale krwiodawstwa 53 osoby oddały 23,85 litrów krwi.

 

 

 

Niedobory krwi w okresie wakacyjnym

Niedobory krwi i jej składników występują okresowo w ciągu całego roku, najdłużej utrzymują się w okresie wakacyjnym. Jest to spowodowane m.in. większą liczbą wypadków oraz faktem, że krwiodawcy przebywają w tym czasie na urlopach.