W suwalskim Parku Naukowo – Technologicznym odbyło się dziś spotkanie z młodymi ludźmi, którzy zakwalifikowali się do pilotażowego projektu Hub of Talents (HoT). To nazwa Platformy Startowej, które funkcjonuje na terenie dwóch województw: podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

W spotkaniu wziął udział Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Platformę HoT tworzy 6 Parków:

  • Białostocki Park Naukowo-Technologiczny
  • Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny
  • Elbląski Park Technologiczny
  • Park Naukowo-Technologiczny w Ełku
  • Park Przemysłowy Łomża Sp. z o.o.
  • Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód w Suwałkach

W tworzenie platformy startowej Hub of Talents zaangażowanych jest ponad 50 podmiotów: uczelni wyższych, jednostek samorządu terytorialnego, instytucji otoczenia biznesu, funduszy kapitałowych i aniołów biznesu. Są też duże firmy: CISCO Systems Poland sp. z o.o i Samasz Sp. z o.o., które młodym pomysłodawcom udzielą m.in. wsparcia mentorskiego i doradztwa związanego z wykorzystaniem technologii.

Każdy z Parków podjął się inkubacji określonej liczby podmiotów:

  • Białystok – 22
  • Olsztyn – 13
  • Elbląg – 10
  • Ełk – 5
  • Łomża – 5
  • Suwałki – 5

W sumie – 60

Projekt jest finansowany w ramach Poddziałania 1.1.1 Program Operacyjny Polska Wschodnia. Całkowita wartość projektu wynosi 7,3 mln zł. , z czego kwotowa część Parku Naukowo – Technologicznego Polska – Wschód w Suwałkach Sp. z o.o. to 582 tys. zł

W projekcie mogą wziąć udział osoby, które nie ukończyły 35 roku życia i mają innowacyjny pomysł na biznes. Od 1 marca 2016 do końca czerwca 2016 każdy mógł zgłosić swój pomysł poprzez elektroniczny formularz mieszczący się pod adresem www.platformystartowe.gov.pl.

Etapy rekrutacji

  • I etap rekrutacji polega na przyjmowaniu formularzy zgłoszeniowych. Niezbędnym warunkiem zgłoszenia uczestnictwa w projekcie jest wypełnienie formularza on-line zamieszczonego na stronie internetowej platformystartowe.gov.pl.
  • II etap rekrutacji polega na ocenie czy Pomysłodawca spełnia warunki formalne udziału w projekcie.
  • III etap obejmuje ocenę merytoryczną pomysłu na produkt oraz ocenę predyspozycji Pomysłodawcy do wprowadzenia produktu w oparciu o informacje zawarte w formularzu zgłoszeniowym oraz prezentację przed Panelem Ekspertów.

W pierwszy etapie rekrutacji wpłynęło ponad 400 wniosków, które zostały poddane ocenie formalnej. Do Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód w Suwałkach wpłynęło 31 pomysłów. Proces oceny formalnej przeszło 30 pomysłów. Park dostrzegając dużą konkurencję postanowił wesprzeć pomysłodawców, którzy zgłosili swoje pomysły do PNTPW w Suwałkach. Zorganizowany został startup weekend 4 czerwca, w którym uczestniczyło 20 startupowców.

W ramach wydarzenia odbyło się seminarium na temat np.: jak przygotować się do sesji pitchingowej, jak skutecznie opisać swój pomysł. Następnie uczestnicy mogli wziąć udział w projekcji polskiego filmu Anatomia Startupu, który opowiada historię 5  młodych osób, które założyły swoje firmy startupowe. Wydarzenie zakończyło się sesją networkingową.

Na ostatnim etapie oceny pomysłów zorganizowane zostały Panele Eksperckie (w Suwałkach odbyły się dwa). Każdy z uczestników miał możliwość prezentacji swojego pomysłu, a zadanie ekspertów była ocena ich potencjału i przyznanie punktacji zgodnie z kartą oceny. Startupowiec miał 5 minut na prezentację i 10 minut na pytania oraz odpowiedzi ze strony panelu. Oceniane były:

Ze wszystkich pomysłów wybrane zostało 60 najlepszych. Do procesu inkubacji zakwalifikowało się 11 pomysłów zgłoszonych w Suwałkach. Ze względu na ograniczenia projektowe, tylko 5 pomysłów mogło skorzystać z procesu inkubacji w Suwalskim Parku. Pozostała 6 skorzysta ze wsparcia w Białostockim i Łomżyńskim Parku.

W pierwszym etapie inkubacji startupowcy mieli założyć swoje spółki prawa handlowego. W Suwałkach w projekcie wezmą udział:

  • Pani Joanna Konopko – prezes spółki Prognosis – branża IT
  • Pan Karol Borkowski – prezes spółki Future Trip – branża IT
  • Pan Mariusz Cichocki – prezes spółki Theravibe – branża rehabilitacyjna
  • Pan Tomasz Kuś – prezes spółki – Bastion Smaku – branża spożywcza
  • Pan Tomasz Sawicki – prezes spółki – Easy2Wear – branża odzieżowa

– Chciałbym pogratulować młodym przedsiębiorcom odwagi, życzyć powodzenia w rozwijaniu działalności gospodarczej. Ze swojej strony jako Prezydent Suwałk deklaruję pomoc i wsparcie jeżeli takiej by Państwo oczekiwali – mówił Czesław Renkiewicz do młodych przedsiębiorców obecnych na konferencji prasowj w PNT PW.

W ramach Platformy Startupowej uczestnicy mogą skorzystać ze wsparcia w postaci:

szkoleń, warsztatów, indywidualnego mentoringu, pomoc technologicznej, obsługi księgowej i prawnej, doradztwa podatkowego oraz wsparcia marketingowego,

zapewnionej przestrzenie do pracy biurowej,

przynależność do budowanej sieci powiązań młodych przedsiębiorców z władzami samorządowymi, doświadczonymi przedsiębiorcami, uczelniami, instytucjami otoczenia biznesu,

Efektem projektu ma być przygotowanie pomysłów do zweryfikowanego rynkowo, rentownego i skalowalnego modelu biznesowego. Udzielone wsparcie ma pomóc w przeobrażeniu pomysłów w funkcjonujące prototypy.

Mając dopracowany innowacyjny produkt/usługę i przygotowany model biznesowy, startupowcy będą mogli ubiegać się o bezzwrotną dotację na wejście na rynek i początkową fazę funkcjonowania startupu w wysokości do 200 tys. euro z Poddziałania 1.1.2 Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.