Dziewiętnaście uchwał, sześć informacji i sprawozdanie z realizacji Programu współpracy Miasta Suwałki z organizacjami pozarządowymi w 2016 roku oraz kilkanaście zapytań radnych– to najkrótsze podsumowanie 33.sesji Rady Miejskiej w Suwałkach. Wszystkie uchwały radni przyjęli jednogłośnie. Najwięcej czasu zajęły sprawy społeczne i zmiany nazw ulic.

Programy niepełnosprawnym i antyprzemocowe

Celem przyjętego „Programu integracji społecznej i aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych w Suwałkach do 2021 roku” jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu i zawodowemu oraz integracja ze społeczeństwem niepełnosprawnych, przewlekle chorych i osób starszych.

To ważna uchwała bo osób niepełnosprawnych i starszych w Suwałkach przybywa. Co dziesiąty suwalczanin jest osobą z niepełnosprawnościami. W 2016 r. nastąpił wzrost orzeczeń o umiarkowanym i lekkim stopniu niepełnosprawności. Przybywa i będzie przybywać osób starszych. W ubiegłym roku 11 159 suwalczan było w wieku emerytalnym, co stanowi 16% ogólnej liczby mieszkańców. Według przewidywań za dziesięć lat już co piąty suwalczanin będzie emerytem.

Radni przyjęli też „Program przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz ochrony ofiar przemocy w rodzinie w Suwałkach do 2021 roku.”

 Mniejsze zainteresowanie szczepieniami przeciwko HPV

Tylko 17% z 348 uprawnionych trzynastolatek w Suwałkach skorzystało ze szczepień przeciwko HPV w 2016 r. W 2016 r. z „Programu pierwotnej profilaktyki raka szyjki macicy dla mieszkanek Suwałk w wieku 13 lat” skorzystało 61, przy czym dla 28 dziewcząt były to szczepienia bezpłatne, całkowicie sfinansowane z budżetu miejskiego. Pozostałe zapłaciły 50% kosztów szczepionki.W latach poprzednich w Suwałkach ze szczepień przeciwko HPV korzystało więcej dziewcząt bo 27-29% wszystkich uprawnionych.

Z informacji przekazanych przez lekarzy przeprowadzających szczepienia wynika, że duży wpływ na niskie zainteresowanie tymi szczepieniami mają tzw. ruchy antyszczepionkowe i informacje, głównie internetowe, o niejasnościach przy produkcji szczepionek przeciw HPV.

Atrakcyjna„Suwalska Rodzina Plus”

Z informacji przedstawionej radnym wynika, że z „Suwalskiej RODZINY PLUS” korzysta już prawie 5000 osób, mając możliwość skorzystania z ulg oferowanych przez samorządowe przedszkola i żłobki, Aquapark, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Suwalski Ośrodek Kultury, Muzeum Okręgowe i Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. (bilety miesięczne na przejazdy komunikacją miejską). Uczestnicy programu „Suwalska RODZINA PLUS” mogą również korzystać z upustów oferowanych przez prywatne firmy, które włączyły się w pomoc rodzinom wielodzietnym. Ich listę przedstawiliśmy w poprzednim wydaniu Dwutygodnika Suwalskiego.

Funkcjonujący od 4 lat program „Suwalska RODZINA PLUS” to, program skierowany do rodzin, w których rodzice posiadają na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci. Wszyscy uprawnieni rodzice, którzy chcą przystąpić do Programu „Suwalska RODZINA PLUS” powinni złożyć wniosek w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego przy ul. Noniewicza 71A, pok. 102.

Kasa na zabytki i pociągi

Suwalscy radni przyznali pieniądze na remonty suwalskich zabytków. Dofinansowanie otrzyma sześć obiektów na łączną kwotę 120 tysięcy złotych. Ich lista na stronie www.dwutygodniksuwalski.pl.

140 tys. zł z suwalskiego budżetu zostanie przeznaczonych na kontynuowanie weekendowego kolejowego połączenia pasażerskiego na trasie Białystok–Kowno przez Suwałki. Z tego połączenia można korzystać od piątku do poniedziałku. Dodatkowe pociągi mają poprawić suwalczanom możliwość dojazdu do Białegostoku, Mariampola i Kowna, gdzie znajduje się lotnisko, z którego często korzystają suwalczanie.

 Nowe nazwy suwalskich ulic

Suwalscy radni nadali nowe nazwy kilku suwalskim ulicom. Zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu, po konsultacjach społecznych z mieszkańcami, zmieniono nazwę ulicy 23 Października na ul. Filipowską; a ulicę Tadeusza Paweckiego na ul. Pogodną.

Zgodnie z propozycją zgłoszoną przez mieszkańców dotychczasowy tzw. sięgacz ul. H. Mereckiego otrzymał nazwę ul. Spokojna, a ulica biegnąca wzdłuż ul. Warszawskiej otrzymała nazwę ul. Iławska.

Radni zdecydowali, że skwer położony przy zbiegu ulic Utraty i Sejneńskiej nosić będzie imię Aleksandry Kujałowicz.

 Uchwały porządkowe

Radni przyjęli też kilka uchwał mających charakter porządkujący, w tym uchwałę w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego Statutu Miasta Suwałki. Przyznali też 450 tys. zł suwalskiemu Szpitalowi Wojewódzkiemu na zakup sprzętu i aparatury medycznej.