Siedmioro radnych zadało pytania w czasie marcowej sesji Rady Miejskiej.

Irena Schabieńska z Prawa i Sprawiedliwości zapytała o efekty pracy zespołu do spraw nazewnictwa ulic. Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz poinformował, że komisja spotkała się w lutym i marcu. Rekomendowała m.in. nadawanie nowych nazw ulic nawiązujących do nazw już istniejących w sąsiedztwie oraz zmianę nazwy ul. Ppłk Jerzego Dąbrowskiego na poprawną ul. Ppłk Jerzego Dąmbrowskiego „ Łupaszki”, a także zmianę nazwę ul. kpt Mieczysława Wojczyńskiego ( takiej postaci nie było) na poprawną ul. kpt Edwarda Wojczyńskiego. Komisja sugerowała też powrót do tradycyjnych nazw ulic podlegających tzw. ustawie dekomunizacyjnej: z ul. M. Buczka na ul. Raczkowską i z ul. 23 Października na ul. Filipowską. Prezydent poinformował, że otrzymał rys historyczny sporządzony przez Tadeusza Radziwonowicza, dyrektora suwalskiego Archiwum Państwowego   dotyczący Tadeusza Paweckiego- wicestarosty suwalskiego z lat 40-tych XX wieku, patrona jednej z suwalskich ulic. To opracowanie zostało przesłane do IPN.

Zaplanowane są kolejne spotkania dotyczące zmian nazw innych ulic podlegających tzw. ustawie dekomunizacyjnej.   Spotkanie w sprawie zmiany nazwy ul. H. Mereckiego odbędzie się 18 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 4, a w sprawie zmiany nazwy ul. 23 Października- 19 kwietnia w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie.

Jacek Juszkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości zaproponował przywrócenie zlikwidowanego przystanku komunikacji miejskiej na ul. 23 Października. Dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni Tomasz Drejer poinformował, że ten przystanek został zlikwidowany przed 12 laty, a w pobliżu ( ok.150- 350 metrów) są inne przystanki. Dyrektor zadeklarował przeanalizowanie tej propozycji. Radny zapytał też o przyczyny wprowadzenia całkowitego zakazu połowu ryb i dokarmiania ptaków nad Zalewem Arkadia. Dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji Waldemar Borysewicz przypomniał, że w ubiegłym roku ze względu na sinice zamknięto kąpielisko nad Zalewem Arkadia. Poinformował, że wprowadzono teraz czasowy zakaz zanęcania i połowu ryb oraz dokarmiania ptaków zgodnie z sugestią naukowców z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie, którzy wykonują specjalistyczne badania Zalewu Arkadia. Wyniki tych badań będą znane do połowy lipca tego roku. Wtedy też zapadną odpowiednie decyzje. A już w najbliższych dniach rozpocznie się budowa kładki łączącej wyspę z terenami rekreacyjnymi, jak również zagospodarowanie wyspy na zalewie.

Józef Wiesław Murawko z Bloku Samorządowego zapytał o podjęte działania zmierzające do uporządkowania terenów przy szpitalu psychiatrycznym. Komendant Straży Miejskiej Grzegorz Kosiński poinformował, że do Wyższej Szkoły Suwalsko- Mazurskiej czyli właściciela tej nieruchomości zostało wysłane pismo zachęcające do jej uporządkowania. W zależności od podjętych przez właściciela działań zapadnie decyzja, co do dalszych kroków w tej sprawie. Radny zapytał też o perspektywy budowy hala sportowo- widowiskowej przy stadionie na ul. Zarzecze. Prezydent Cz. Renkiewicz stwierdził, że hala jest potrzebna, ale jej budowa będzie możliwa tylko wtedy, gdy suwalski samorząd pozyska pieniądze z Ministerstwa Sportu. Pomoc w tej sprawie zadeklarował i realnie pomaga poseł z naszego regionu, minister Krzysztof Jurgiel.

Tadeusz Czerwiecki z Prawa i Sprawiedliwości zapytał o możliwość budowy parkingów w pasie drogowym ul. Szpitalnej. Prezydent Suwałk stwierdził, że w obecnym pasie drogowym ul. Szpitalnej nie ma miejsca na budowę parkingów i kiepsko widzi taką możliwość bo trzeba wykupić dodatkowe grunty. Radny zaproponował też ustawienie barier ochronnych przy najwęższym odcinku chodnika na ul. Waryńskiego przy skrzyżowaniu z ul. Kościuszki. Dyrektor ZDiZ  T. Drejer poinformował, że w tym miejscu chodnik jest tak wąski, że ustawienie dodatkowych barier utrudniłoby przejście tym chodnikiem. Rozwiązaniem w dalszej perspektywie czasowej może być zwężenie  ul. Waryńskiego do jednego pasa ruchu, ale wymaga to całkowitej zmiany organizacji ruchu w tej części miasta. T. Czerwiecki   zaproponował umieszczenie na ulicach tablic informacyjnych przybliżających ich patronów. Zdaniem prezydenta Cz. Renkiewicza jest to inicjatywa zasługująca na realizację.

Karol Korneluk z Sojuszu Lewicy Demokratycznej prosił o wyrównanie nawierzchni ul. Utraty przy skrzyżowaniu z ul. Wigierską. Prezydent Cz. Renkiewicz zapowiedział remont tej nawierzchni, ale dopiero po wybudowaniu obwodnicy Suwałk. W tej chwili efekt takiego remontu byłby chwilowy ze względu na natężenie ruchu TIR-ów i zniszczeń jakie one powodują. Radny zapytał też o budowę stacji ładowania elektrycznych samochodów w Suwałkach. Prezydent Cz. Renkiewicz poinformował, że taka stacja powstanie chociaż takich pojazdów w Suwałkach na razie jest niewiele, ale jest to przyszłość rozwoju motoryzacji.

Przewodniczący Rady Miejskiej Zdzisław Przełomiec zaproponował podjęcie działań przybliżających postaci ważne dla historii Suwałk i regionu. Cz. Renkiewicz zapowiedział, że ta propozycja  zostanie uwzględniona w przyszłorocznym programie współpracy z organizacjami pozarządowymi, które być może zechcą przygotować opracowanie przybliżające biografie takich postaci.

Grzegorz Gorlo z Prawa i Sprawiedliwości zainteresował się stanem kamienicy przy ul. Waryńskiego 2. Prezydent Cz. Renkiewicz  poinformował, że nowy właściciel  zastanawia się na sposobem wykorzystania tej kamienicy. Radny zaproponował też podjęcie działań  dyscyplinujących młodzież palącą papierosy przy szkołach przy ul. Sejneńskiej lub ul. Kościuszki. Radny oczekuje reakcji policji i Straży Miejskiej w tej sprawie. Na początek poprosił o informację od służb mundurowych o skali zjawiska i podjętych interwencjach. Komendant Straży Miejskiej G. Kosiński zadeklarował przygotowanie takiej informacji we współpracy z policją.