W pierwszy weekend wakacji Hufiec ZHP Suwałki im. Tadeusza Lutostańskiego zorganizował dla zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, instruktorów oraz rodziców i sympatyków Związku Harcerstwa Polskiego spotkanie integracyjno – edukacyjne „Wakacje z klimatem”. W spotkaniu uczestniczyło 108 osób. Zależało nam na promocji edukacji środowiskowej i świadomości połączonej z przyjaznym dla środowiska transportem, dlatego uczestnicy na miejsce spotkania wspólnie przejechali rowerami z Suwałk do miejsca ogniskowego „Dziupla” w Wigierskim Parku Narodowym w Krzywem. Uporządkowaliśmy szlaki turystyczne. W terenie leśnym odbył się dla zuchów, harcerzy, harcerzy starszych i instruktorów bieg patrolowy i gra terenowa. Zespoły 4 – 5 osobowe miały za zadanie odnaleźć punkty, gdzie  czekały zadania do wykonania, np. należało rozwiązać rebusy, ułożyć puzzle, odgadnąć co przedstawia rysunek, ułożyć komiks, czy wykazać się wiedzą, uzyskaną podczas odbytych wcześniej zbiórek harcerskich. Harcerze, harcerze starsi i instruktorzy dodatkowo, oprócz ww. zadań, musieli odnaleźć punkty kontrolne rozmieszczone w terenie, zaznaczone na mapie. Za wykonane zadania przyznawane  były punkty. Zwycięzcy otrzymali nagrody i dyplomy. Były też zadania dla rodziców. Kilkuosobowe grupy poruszały się po specjalnie przygotowanej trasie pełnej zadań i niespodzianek.

Na zakończenie przy ognisku wymieniliśmy doświadczenia i bawiliśmy się.  Wigierski Park Narodowy jest cennym przyrodniczo środowiskiem do przyglądnięcia się i do dyskusji na temat, jak chronić takie miejsca. Chcieliśmy pobudzić  każdego, począwszy od zucha do instruktora i rodzica do refleksji i pytań: Czy jestem w porządku wobec przyrody? Czy zasługuję na miano jej przyjaciela?

Spotkanie było podsumowaniem projektu „Harcerz miłuje przyrodę”, realizowanego przez ZHP, w ramach którego, w okresie kwiecień – czerwiec, prowadzone były zbiórki harcerskie o zmianie klimatu i odnawialnych źródłach energii, a w maju odbyło się spotkanie w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Suwałkach. Projekt został dofinansowany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.