Na Suwalszczyźnie kilkudziesięciu studentów Akademii Sztuki Wojennej ćwiczyło przygotowanie działań obronnych na Suwalszczyźnie czyli na tzw. przesmyku suwalskim. Pierwszy etap ćwiczenia BRAMA-18 odbył się w Warszawie. Drugą fazę treningu przeprowadzono w Suwałkach i okolicach. Ostatni etap zostanie zrealizowany w Warszawie, w murach Centrum Symulacji i Komputerowych Gier Wojennych ASW.

– Jest to ćwiczenie wyższych kadr dowódczych od kapitana do pułkownika. W ćwiczeniach symulujemy obronę przez dywizję bramy, czy przesmyku suwalskiego. Chodzi o wzmocnienie flanki NATO a te tereny znakomicie nadają się do obrony. Nasze działania sztabowe mają na celu zapoznanie się z ukształtowaniem terenu i wyboru odpowiednich miejsc, które być może będą wykorzystane w ćwiczeniach wojskowych NATO Saber Strike 18. Przeprowadzone one będą na przełomie maja-czerwca a weźmie w nich udział kilka tysięcy żołnierzy polskich, amerykańskich, brytyjskich i rumuńskich. Główne działania z ostrym strzelaniem odbędą się na poligonach m. in. w Orzyszu, ale niektóre elementy ćwiczeń np. desant może odbyć się na Suwalszczyźnie – wyjaśnił gen. bryg. dr inż. Ryszard Parafianowicz – Rektor-Komendant Akademii Sztuki Wojenne.
Wojskowi eksperci USA od kilku lat wskazują, że tzw. przesmyk suwalski to jedno z najbardziej strategicznych miejsc w Europie i w razie konfliktu ze względu na niedostatki infrastrukturalne i organizacyjne na tym terenie siły NATO nie będą mogły dość szybko zareagować w razie zagrożenia Suwalszczyzny. Niedawno z myślą o wzmocnieniu przesmyku suwalskiego w Orzyszu stanął wielonarodowy batalion NATO.
Scenariusz ćwiczenia BRAMA-18 skupiał się na ostatniej fazie fikcyjnej wojny hybrydowej, gdy przeciwnik przechodził od działań przygotowawczych do bojowych. Wydzielony obszar państwa (Wislandii) był objęty walkami przypominającymi wojnę domową, które wywołały duży problem migracyjny na granicy państwowej, ale także problemy natury informacyjnej (dezinformacja, propaganda, prowokacje, itd.). W toku ćwiczenia pojawiały się działania nie-regularne i dywersyjne, a także niebezpieczne incydenty w cyberprzestrzeni. Działania w takich warunkach ćwiczyli żołnierze różnych rodzajów wojsk we współpracy z cywilami.

wojskoGenerał bryg. dr inż. Ryszard Parafianowicz: Jestem emocjonalnie związany z Suwałkami, gdyż tu się urodziłem i ukończyłem Technikum Mechaniczne w Zespole Szkół Technicznych. Pozdrawiam serdecznie swoich nauczycieli, a zwłaszcza wychowawcę, pana Andrzeja Turowskiego.