Wielkimi krokami zbliża się Forum Biznesowe Pogranicza – pierwsze tego typu wydarzenie w Suwałkach podczas którego spotkają się przedstawiciele świata przedsiębiorców, instytucji okołobiznesowych, samorządowców i ekspertów, którzy dyskutować będą o przemyśle drzewno – meblarskim w Suwałkach ale też i na pograniczu polsko – litewsko – białorusko – rosyjskim.

Na tydzień przed zaplanowanym na 3 i 4 listopada Forum Biznesowym Pogranicza w suwalskim Parku Naukowo – Technologicznym odbyła się konferencja prasowa poświęcona temu wydarzeniu.

– Chcemy by Suwałki stały się bramą na te kraje, które bezpośrednio graniczą z Polską w jej północno – wschodniej części. Chcemy zachęcić do wspólnej rozmowy i rozwoju tego obszaru Europy. Zaczynamy od branży wiodącej czyli drzewno – meblarskiej. Przez dwa dni specjaliści podczas wykładów, paneli spotkań business to business będą rozmawiać co możemy zrobić jeszcze by ten obszar rozwijał się jak najlepiej – powiedział Czesław Renkiewicz, Prezydent SuwałkChciałbym też poinformować, że Forum Biznesowe Pogranicza patronatem honorowym objęło Ministerstwo Rozwoju, a w otwarciu dwudniowego wydarzenia weźmie udział Adam Hamryszczak podsekretarz w Ministerstwie Rozwoju – dodał Prezydent Suwałk.

Pierwszy dzień rozpocznie się od pytania o perspektywy rozwoju polskiej gospodarki w najbliższym czasie. W którą stronę zmierza polska gospodarka i jakie są zagrożenia oraz szanse? Czy powinniśmy obawiać się sytuacji na arenie międzynarodowej? Na te i inne pytania postara się odpowiedzieć Elżbieta Mączyńska – profesor nauk ekonomicznych Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Przemysł drzewny i meblarski wytwarza w Polsce ponad 2 procent PKB i daje zatrudnienie ponad 300 tys. osób. W Polsce północno-wschodniej stanowi również ważny i kluczowy sektor, dlatego uwarunkowania i perspektywy rozwoju branży w naszym regionie to kolejny temat, na którym postarają się skupić Leszek Kołodziejczyk – Główny Specjalista w Departamencie Rozwoju Gospodarczego Polskiej  Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A., prof. Elżbieta Mączyńska – Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Anna Naszkiewicz – Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Tomasz Kozłowski – Koordynator Wschodniego Klastra Budowlanego oraz praktyk Mariusz Jacek Gazda – Członek Zarządu Fabryki Mebli Forte S.A.

Jednym z głównych problemów przedsiębiorców z województwa podlaskiego jest to, co przed laty przyciągało ich m.in. do Suwałk, to znaczy problem z dostępnością surowca. Racjonalna gospodarka leśna, edukacja społeczna czy współpraca międzynarodowa to kolejny temat sygnalizowany przez przedsiębiorców, który znalazł się w agendzie Forum. Leanid Dziamyanik – Wiceminister Gospodarki Leśnej Republiki Białoruś oraz Kęstutis Bielskus – Nadleśniczy Nadleśnictwa w Mariampolu Republiki Litewskiej przybliżą rynek drewna z perspektywy innych krajów europejskich i podzielą się doświadczeniem. Polskę w tej dyskusji reprezentować będzie m.in. Piotr Czyżyk – p.o. Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, Roman Prawda – Prezes Zarządu Z.P.U. Prawda sp. z o.o., Wojciech Majewski –  Dyrektor Handlowy AM&HP sp. z o.o oraz  Jarosław Olszyński – Wiceprezes Zarządu CDM sp. z o.o.

Po tym panelu firma Tanne spółka córka firmy FORTE przedstawi prezentację dotyczą swojej inwestycji, którą za ponad 600 mln zł realizuje w Suwałkach. Po jej zakończeniu pracę ma tam znaleźć ok 1000 osób.

Następnie kierunki rozwoju szkolnictwa zawodowego w mieście Suwałki zaprezentuje Ewa Sidorek – Zastępca Prezydenta Miasta Suwałk, a rolę wykwalifikowanej kadry w branży drzewno – meblarskiej będą omawiać: dr inż. Izabela Niziałek – koordynator ds. promocji Wydziału Technologii Drewna Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, mgr inż. Andrzej Noskowiak – Kierownik Zakładu Badania i Zastosowań Drewna Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu, Andrzej Lewkowicz – Starszy Cechu, Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców w Suwałkach, Henryk Owsiejew – Przewodniczący Rady Nadzorczej Malow sp. z o.o., dr Marta Wiszniewska – Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach.

Kolejnym celem wydarzenia jest wymiana doświadczeń i rozwój kontaktów gospodarczych, dlatego drugi dzień rozpocznie dyskusja nad rozwojem współpracy międzynarodowej. Do dyskusji zaproszenie przyjął m.in.  Krzysztof Januszkiewicz – I Sekretarz, Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Wilnie oraz Aleksander Milota – I Radca, Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Kaliningradzie.

O znaczeniu innowacyjności w rozwoju branży drzewno-meblarskiej i na temat jej kierunków rozwoju mówić będzie dr hab., prof. SGGW Piotr Borysiuk – Prodziekan ds. dydaktyki Wydziału Technologii Drewna Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Źródła finansowania B+R dla branży drzewno-meblarskiej to kolejny temat, który przybliży Daniel Puch – Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej.

I Forum Biznesowe Pogranicza odbędzie się w dniach 3-4 listopada 2016 roku w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach. Organizatorem jest Miasto Suwałki. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Ministerstwa Rozwoju, Wojewody Podlaskiego oraz Marszałka Województwa Podlaskiego. Współorganizatorami są: Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód w Suwałkach oraz Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A., a Partnerem Merytorycznym: Wydział Technologii Drewna Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Patronat medialny: Radio 5, TV Suwałki, TVP Białystok, Polskie Radio Białystok, suwalki24.pl, suwalki.info, DwuTygodnik Suwalski, Gazeta Współczesna, niebywalesuwalki.pl, tvs24.pl

List Czesława Renkiewicza, Prezydenta Suwałk.

Rejestracja elektroniczna dostępna jest na stronie: www.park.suwalki.pl