Już za kilka tygodni Park Naukowo-Technologiczny Polska–Wschód w Suwałkach będzie organizatorem Forum Biznesowego Pogranicza, które w tym roku odbędzie się pod nazwą „Tourism–Industry–Hotels”. Będzie to czwarta edycja imprezy, tym razem poświęcona branży turystyczno-hotelarskiej.

O planowanym na 24-25 października Forum rozmawiamy z Dariuszem Bogdanem, prezesem Parku Naukowo-Technologicznego Polska–Wschód w Suwałkach

– Dlaczego właśnie o branży turystycznej będą dyskutowali uczestnicy tegorocznego Forum?
– Forum Biznesowe Pogranicza, którego w tym roku odbędzie się już czwarta edycja to drugie co do wielkości, po Kongresie Wschodnim, wydarzenie kongresowe w północno-wschodniej Polsce. Co roku staramy się wspólnie z Prezydentem Miasta Suwałk wybierać zagadnienia istotne dla kreowania biznesu w naszym regionie pogranicza. Pogranicze definiujemy tutaj jako województwo podlaskie, województwo warmińsko-mazurskie oraz obszar przygraniczny należący do naszych partnerów z Litwy, Łotwy, Białorusi i Obwodu Kaliningradzkiego. Turystyka bez wątpienia jest istotną gałęzią przemysłu województwa podlaskiego, a już na pewno jego północnej części.
Bez wątpienia w Suwałkach, a także na całym Pojezierzu Suwalsko-Augustowskim oraz na Litwie, Łotwie, Białorusi odnotowujemy bardzo duży wzrost zainteresowania walorami tego regionu. Trzeba jednak pamiętać, że okres turystyczny, z uwagi na warunki atmosferyczne w tej części Polski, oraz Europy wschodniej jest dość krótki. Niemniej jednak, osób odwiedzających ten region jest coraz więcej. Odwiedzają nas głównie nasi rodacy, ale jest też dużo turystów z Niemiec i Czech. Przyjeżdżają także Skandynawowie.

– Kto będzie uczestnikiem tegorocznej edycji Forum? Jakie są oczekiwania organizatorów tego przedsięwzięcia?
– Forum adresowane jest do przedsiębiorców z branży turystycznej, właścicieli hoteli, pensjonatów, agroturystyki ale również do restauratorów, producentów łodzi, kajaków, samorządowców, naukowców i organizacji usług turystycznych. Nie zamykamy się na Suwalczan i mieszkańców pogranicza zainteresowanych szeroko rozumianym obszarem branży turystycznej. Wszystkich zapraszamy bardzo serdecznie. Organizacja tego przedsięwzięcia ma ułatwić przedsiębiorcom promocję ich firm i oferowanych przez nich usług oraz nawiązanie międzynarodowych kontaktów biznesowych z partnerami zagranicznymi. Na konferencji będą nie tylko firmy z Polski ale również z Litwy, Białorusi i Łotwy. Oprócz promocji firm istotną kwestią jest dyskusja na najważniejsze tematy branży turystycznej tego regionu. Zawsze na Forum staramy się odpowiedzieć na pytania, co moglibyśmy zrobić, aby poprawić konkurencyjność tej właśnie branży, tak istotnej dla pogranicza, oddając głos przedsiębiorcom, samorządom, naukowcom, specjalistom w tej dziedzinie. Zagadnień jest naprawdę sporo. Dotyczą one nie tylko Suwalszczyzny czy Warmii i Mazur, ale i krajów ościennych. Czasem takie transgraniczne doświadczenia i nawiązane relacje biznesowe są nie do przecenienia. Ale Forum to również interesujący goście. Gośćmi Forum będzie m.in. Aleksander Doba – człowiek który samotnie kajakiem przepłynął Atlantyk oraz Jakub Porada – dziennikarz który w TVN24 BIS prowadzi cykl programów „Pokaż Nam Świat”. Więcej informacji o Forum można uzyskać na stronie internetowej wydarzenia www.forumpogranicza.pl. Tam też można dokonać rejestracji uczestnictwa.

– Czy trzeba płacić za udział w Forum?
Jeszcze raz chciałbym bardzo serdecznie zaprosić na 24-25 października do Suwałk do Centrum Konferencyjnego Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód na IV Forum Biznesowe Pogranicza Tourism–Industry–Hotels. Udział w Forum jest bezpłatny. Bezpłatne jest również wystawienie w trakcie imprezy stoiska promocyjnego. Zapraszamy przedsiębiorców z branży turystyczno-hotelarskiej, restauratorów, producentów łodzi, kajaków, właścicieli agroturystyki ale również samorządowców i naukowców. Podczas Forum będą nie tylko interesujące debaty, spotkania z potencjalnymi partnerami z Litwy, Łotwy czy Białorusi, ale także merytoryczne wystąpienia oraz wystawy fotografii i spotkania z niezwykłymi ludźmi.

– Dziękujemy za rozmowę.