Finał konkursu „Gdzie te piękne ogrody i kwieciste balkony”

Finał konkursu „Gdzie te piękne ogrody i kwieciste balkony”

Po raz drugi w plenerze odbył się finał konkursu „Gdzie te piękne ogrody i kwieciste balkony”, organizowanego przez Prezydenta Miasta Suwałk. Uczestnicy XXI edycji konkursu spotkali się w sobotę, 16 września w ogrodzie na Kaczym Dołku. Oprócz gratulacji, nie zabrakło prezentacji artystycznych przygotowanych przez suwalskich seniorów.

Finał konkursu to okazja do podziękowania wszystkim ogrodnikom, którzy „miejską dżunglę przekształcają w rajskie ogrody”. A ponieważ z roku na  rok rośnie liczba uczestników konkursu, efekty ich starań są coraz mocniej widoczne. Za bezinteresowny wysiłek w ozdabianiu naszego miasta dziękował ogrodnikom Czesław Renkiewicz, Prezydent Miasta Suwałk.
– W tegorocznej edycji wzięły udział 184 osoby i instytucje, o 20 więcej niż w poprzednim roku – mówił Prezydent. – To świadczy o tym, że coraz więcej osób przyłącza się do grupy mieszkańców, która dba o to, żeby nasze miasto było coraz bardziej zielone i ukwiecone. Niezależnie od wyników konkursu, które zawsze są przecież subiektywne, wszystkie Państwa ogrody i balkony zasługują na wyróżnienie. Dlatego jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim właścicielom ogrodów, ogródków i balkonów, którzy wzięli udział w konkursie. Cieszę się, że konkurs się rozwija i będę go na pewno wspierał.
Do gratulacji przyłączyli się także Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej oraz Wiesław Murawko, przewodniczący komisji finansowo-budżetowej Rady Miejskiej oraz przewodniczący komisji konkursowej.
Decyzją komisji konkursowej nagrody pieniężne w poszczególnych kategoriach otrzymali:
▪ Zieleń w „ przedogródkach”
I miejsce – Zofia Ben Brahim
II miejsce – nie przyznano
III miejsce – Fabian Kryścio

▪ Balkony, loggie, tarasy
I miejsce – Anna Chmielewska
II miejsce – Wioletta Karłowicz
III miejsce (ex aequo) – Ewa Zyskowska; Joanna Kordaszewska; Teresa Huryn; Małgorzata Jaworowska; Monika Meyer

▪Zieleń na terenie placówek oświatowych
I miejsce – Przedszkole nr 8 z Oddziałem Integracyjnym, ul. Putry 4B
II miejsce – Zespół Szkół nr 8, ul. Kościuszki 126
III miejsce – Zespół Szkół nr 3, ul. Szpitalna 66

▪ Ogródki przydomowe przy blokach wielorodzinnych
I miejsce – Małgorzata i Grzegorz Mordas
II miejsce (ex aequo) – Janina Suchocka; Aneta Niewiarowska
III miejsce (ex aequo) – Janina Siwicka; Gabriela Życzkowska

▪ Ogródki przydomowe przy domach wolnostojących i w zabudowie szeregowej
I miejsce – Biruta Dźwilewska
II miejsce – Dorota Szczodruch
III miejsce – Krystyna Retel

▪ Zieleń na terenie zakładów pracy o powierzchni do 1000m2
Nie przyznano nagrody w tej kategorii.

▪ Zieleń na terenie zakładów pracy o powierzchni powyżej 1000m2
I miejsce – Ośrodek Sportu i rekreacji w Suwałkach – Aquapark, ul. Jana Pawła II 7
II miejsce – Dom Pomocy Społecznej „Kalina”, ul. Pułaskiego 66
III miejsce – Parafia p.w. Św. Kazimierza Królewicza, ul. Witosa 8

Zieleń przy obiektach handlowych i gastronomicznych
I i II miejsca nie przyznano
III miejsce – Myjnia Samochodowa „ECO-CAR” –Rafał Łapiński
Łączna kwota nagród wyniosła 26.950,00 zł. Wszyscy uczestnicy, którzy spełnili warunki regulaminu konkursowego otrzymali bony w wysokości 100 zł do zrealizowania w suwalskich sklepach ogrodniczych, sponsorujących konkurs. Ponadto swoje nagrody i rabaty ufundowały suwalskie centra ogrodnicze: Ilex, Świat Roślin i Ogród Zajko.

Po wręczeniu nagród o kolejnym etapie rozwoju Ogrodu Osiedlowego na Kaczym Dołku, czyli projekcie „Grunt to zabawa”, wspartym finansowo przez Miasto Suwałki opowiedziała Katarzyna Lewoń ze Stowarzyszenia Aktywności Społeczno-Artystycznej Nie Po Drodze.  Ogród powstał we współpracy z suwalskimi seniorami oraz mieszkańcami. Jednym z trwałych efektów projektu jest wierzbowa altana.
Ważnym elementem sobotniej uroczystości były występy artystyczne z motywem ogrodowym.  Przed ogrodnikami zaprezentowali się: zespół wokalny Ocean Życia, istniejący przy Polskim Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, dowodzony tego dnia przez Jerzego Witkowskiego; grupa taneczna „Srebrne Pierwiosnki”, działająca przy Stowarzyszeniu Uniwersytet Trzeciego Wieku, prowadzona przez Marię Lauryn, a także zespół śpiewaczy pracujący w Suwalskim Klubie Seniora przy ulicy Chopina 6a, prowadzonym przez Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej Nie Po Drodze.

Top