15 wydarzeń, w tym występ takich gwiazd jak Jan Peszek, wzruszające spektakle teatralne takie jak „Powrót Wikingów”, koncerty, inspirujące spotkania i bezpłatne warsztaty artystyczne – tak najkrócej można podsumować 10. Suwalskie Teatr-Akcje. Festiwal PoRuszeń czyli 7 dni niezwykłych wydarzeń artystycznych w Suwałkach. W tej części Polski jest to jedno z największych takich przedsięwzięć, wszystko zostało zorganizowane oddolnie, z inicjatywy lokalnych aktywistów, suwalczan i członków Stowarzyszenia Aktywności Społeczno-Artystycznej Nie Po Drodze. Wstęp na wszystkie spektakle, koncerty, warsztaty był WOLNY!

Wydarzeniem festiwalu był spektakl. „Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego” w wykonaniu Jana Peszka. Spektakl powstał w 1963 roku, ale przez długie lata nie był wykonywany. Pisząc „Scenariusz” Schaeffer od razu myślał o wykonawcy; był nim Jan Peszek. Jego prawykonanie odbyło się dopiero po latach, gdy Peszek stał się aktorem innego już typu, w pełni odpowiedzialnym za sceniczny, słowny i interpretatorski kształt powierzonego mu dzieła.

Prawdziwe łzy wzruszenia wywołał też spektakl „Powrót Wikingów” przygotowany przez grupę Wikingowie z Ośrodka dla Bezdomnych w Szczepankowie. Spektakl uświadamia wszystkim, że bezdomni nie są ludźmi drugiej kategorii. Jest zaproszeniem do ich świata.

Przedstawicielem nurtu teatru tańca był występ w reżyserii Macieja Kuźminskiego z pokazami „Różnica” i „Powtórzenie”, które stanowią dyptyk dotyczący zagadnienia tożsamości ukazanej z dwóch perspektyw – jednostkowej i zbiorowej.

Spektakle realizowane były w różnorodnych przestrzeniach, również pozornie nieteatralnych, miejskich, instytucjonalnych bądź plenerowych. Po spektaklach odbywały się panele dyskusyjne.

W swoim założeniu festiwal adresowany był również do twórców, którzy dopiero rozpoczynają swoją artystyczną drogę. Dlatego też podczas festiwalowego tygodnia została powołana Scena Eksperymentalna, na której prezentowali się autorzy młodzi i poszukujący. Odbyły się też darmowe warsztaty, na których uczestnicy zapoznawali się z podstawowymi zagadnieniami składającymi się na szeroko pojęty warsztat aktorski.

Festiwal częściowo fundowany został ze środków pozyskanych z dotacji Urzędu Miejskiego, wsparcia sponsorów, a częściowo z akcji crowdfundingowej, która została zrealizowana przez stowarzyszenie na platformie społecznościowej Polak Potrafi. W akcji zbierania pieniędzy na festiwal udało się pozyskać od darczyńców, entuzjastów festiwalu ponad 9 tys. złotych.