W środę 19 października w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach w godzinach 11 -17  odbywać się będzie rejestracja potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych.

Akcję po raz ósmy organizuje Fundacja DKMS Polska i Fundacja „Promyk”.  By dotrzeć do jak największej liczby osób  wolontariusze z Fundacji „Promyk”  odwiedzają szkoły ponadgimnazjalne i  informują uczniów o  nieuleczalnej chorobie jaką jest białaczka . Tłumaczą , że jedynym lekarstwem, które może uratować chorego jest podarowanie cząstki siebie czyli krwiotwórczych komórek macierzystych. W spotkaniu w I LO im. Marii Konopnickiej  uczestniczył  dawca – Mateusz absolwent szkoły  jak  też matka Norberta, który w wieku 4 lat zachorował na białaczkę limfatyczna i  żyje tylko dzięki przeszczepowi. Organizatorzy akcji liczą , że pełnoletnia młodzież za kilkanaście dni zechce wziąć udział w akcji.

Statystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na raka krwi. Pośród chorób dziecięcych rak krwi jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego niespokrewnionego dawcy dla pacjenta jest bardzo niskie i wynosi od 1:20 000 do 1: kilku milionów. Im więcej potencjalnych dawców się zarejestruje, tym więcej szans na ratowanie życia dla chorych cierpiących na nowotwory krwi.  W Polsce jest aktualnie zarejestrowanych   (dane na dzień 31 grudnia 2015 r.) 927 702 potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku w rejestrze prowadzonym przez Poltransplan.