Laureat Oscara. Trzymający w napięciu film dokumentalny nakręcony jak szpiegowski thriller. I często nie do końca legalnie, bo Japończycy, którzy stoją za makabryczną, chociaż dla nich rytualną i ważną, zbrodnią, utrudniali pracę filmowców, jak tylko mogli.

Dyskusyjny Klub Filmowy – „Zatoka Delfinów”
Środa, 18.05.2016, godz. 18:00
Sala Kameralna, ul. Jana Pawła II 5

Bilety: 10 zł
Karnety (na wszystkie 6 projekcji): 30 zł
Do nabycia w kasie SOK i na www.bilety.soksuwalki.eu

ZATOKA DELFINÓW (USA 2009 / 93’)

reżyseria: Louie Psihoyos
zdjęcia: Brook Aitken
najważniejsze nagrody:

  • Oscar 2010 dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego
  • Critics Choice 2010 dla najlepszego filmu dokumentalnego
  • FF Sundance 2009 – nagroda publiczności

Nagrodzona Oscarem, w kategorii za najlepszy dokument, „Zatoka delfinów” opowiada prawdziwą, niewiarygodną historię tajnej misji Psihoyosa, O’Barry’ego oraz elitarnego zespołu aktywistów, filmowców i nurków. Badają oni ukrytą zatokę koło Taiji w Japonii, aby rzucić światło na śmiertelnie mroczny sekret – rytualnych rzezi delfinów. Odkryte przez nich tajemnice to dopiero wierzchołek góry lodowej.

Z szokującym znęcaniem się nad delfinami związane jest także poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia. Toksyny zanieczyszczające wodę są niebezpieczne nie tylko dla delfinów, które, znajdując się na szczycie łańcucha pokarmowego, mogą mieć nawet milion razy więcej rtęci niż woda wokół nich. Spożywająca mięso delfina lokalna społeczność cierpi na zatrucia rtęcią, objawiające się niedorozwojem czy porażeniem mózgowym u dzieci i demencją u dorosłych.

UWAGA! Mamy dla Państwa dwa bilety wstępu na film. Wystarczy przesłać na adres kontakt@dwutygodniksuwalski.pl hasło „Zatoka delfinów”. Zwycięzców poinformujemy drogą e-mailową.

 


MEDIA O FILMIE

„Zatoka delfinów” to nic innego jak „Ocean’s Eleven”, ale oparte na faktach. Wstrząsających faktach.(film.onet.pl >>>)

Film nakręcony niemal jak szpiegowski thriller (zyciewarszawy.pl >>>)

Demaskatorski film zrealizowany w konwencji reportażu śledczego ma jeszcze jeden wymiar. Chodzi o osobisty dramat Richarda O’Barry’ego, znanego eksperta w dziedzinie tresury delfinów, który pół wieku temu był gorącym zwolennikiem przyuczania zwierząt do cyrkowych występów w parkach rozrywki. Znacznie później, gdy zdał sobie sprawę, że przypłacają to depresją albo śmiercią, O’Barry poświęcił się ich ratowaniu. Finał jego spektakularnej akcji, jak mocny dreszczowiec, oglądamy na ekranie. (polityka.pl >>>)

zatokadelfinow_plakat