Czarna Hańcza – rozpoczyna się badanie wody

Czarna Hańcza – rozpoczyna się badanie wody

Władze Suwałk właśnie podpisały umowę z Uniwersytetem Warmińsko Mazurskim w Olsztynie na zrealizowanie eksperckiego opracowania w zakresie analizy zanieczyszczeń i ich charakteru w rzece Czarna Hańcza na odcinku Krzywólka – Sobolewo. Badania mają wskazać czy na terenie Suwałk dochodzi do zanieczyszczenia rzeki co w efekcie wpływa na jakość wody w Zalewie Arkadia i rozkwit sinic w okresie letnim.

– Te badania to pokłosie wykonanych w ubiegłym roku badań ale wód w zalewie Arkadia, w których stwierdzono przekroczenia substancji organicznych szczególnie fosforu i azotu. Źródłem tych zanieczyszczeń aż w 96% była właśnie Czarna Hańcza– przypomina Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

Dlatego też Władze Suwałk stwierdziły, że konieczne jest przebadanie całego odcinka naszej rzeki by określić czy i w jakim miejscu dochodzi do jej zanieczyszczenia.

W tym celu wytypowano 8 punktów poboru próbek: most przy ul. Krasickiego, sąsiedztwo szpitala, dwa punkty przed jarem, który zasila Zalew Arkadia, punkt na wysokości hali OSIR. Kolejne z nich są obok mostu kolejowego, na wysokości ogrodów działkowych przy ul. Sianożęć, a ostatni za zrzutem wody z oczyszczalni ścieków.

Dokonanych zostanie 8 badań. Opracowanie eksperckie oczekiwane jest na początku grudnia 2018 r. Koszt badań to 46.494 zł.

– Mam nadzieję, że te badania zbliżą nas do tego by określić sąd w naszej rzece, a w efekcie i w Zalewie Arkadia bierze się szkodliwy dla tego środowiska wodnego fosfor i azot. Dzięki temu być może uda nam się zlikwidować źródła tych zanieczyszczeń co pozytywnie wpłynie na jakość i czystość naszego akwenu i rzeki – tłumaczy Prezydent Suwałk.

Top