Suwalskie historie

 Bądź bohaterem własnej Historii mówionej

U nas w pracy w PZGS [Powiatowy Związek Gminnych Spółdzielni] na dzień kobiet, a było nas kobiet 120, kupili nam zakładową pralkę „Franię”. Panowie do tego zrobili taki wózek od rowerów. Co dwa miesiące dostawało się tę pralkę na dzień i noc. I tak raz na dwa miesiące wracam z pracy i wiozę pralkę uradowana, że mam pralkę, że będę prać … a w domu już nazbierane wszystko, co możliwe, do uprania. I na jutro wiozę oddać tę pralkę dla następnej koleżanki. Jakie to było już dla nas dobrodziejstwo, przecież nie stać było nikogo na pralkę. Później jak już dalej się tam jakoś dorobił, to na raty pralkę brał. Pamiętam, że z taką Todzią kupiłyśmy sobie te pralki na raty, każda sobie, ale na raty. No takie było życie… (Leokadia Wasilewska)

 Takich historii nie znajdziemy w podręcznikach.

Każdy człowiek nosi w sobie fascynującą historię – niepowtarzalne i wyjątkowe dzieje swojego życia. Wydarzenia wpisane w indywidualny życiorys pozwalają odkryć szczegóły, które tworzą obraz życia codziennego naszego miasta w minionym stuleciu.

Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach rozpoczyna akcję zbierania i utrwalania wspomnień najstarszych mieszkańców Suwałk i Suwalszczyzny.

Prosimy o kontakt wszystkich, którzy pamiętają dawne czasy i chcą utrwalić wydarzenia, których byli świadkami. Chcemy nagrać i spisać wspomnienia (z podaniem nazwiska lub incognito), zrobić fotokopie zdjęć z domowych archiwów. Nasza pomoc digitalizacyjna pomoże ocalić przed zniszczeniem wyblakłe fotografie.

Opowieści i zdjęcia będziemy prezentować na wystawach ukazujących dzieje miasta, wzbogacą nadchodzący jubileusz 300-lecia Suwałk. Dzięki udostępnionym nagraniom mamy też szansę, że opowieściami dziadków zainteresują się także wnukowie, zagłębieni w wirtualnym świecie – będą tam mogli odnaleźć materiały zaprezentowane w ciekawy sposób.

Zbierając i udostępniając wspomnienia suwalczan ocalimy zbiorową pamięć o naszej wspólnej przeszłości.

 O co m.in. chcemy zapytać Świadka Historii:

1. Historia życia (w tym miejsce urodzenia, rodzina, szkoła, praca)

2. Dzieciństwo – pierwsze wspomnienia, miejsca, zdarzenia

3. Suwałki: okres II wojny światowej, czasy powojenne do końca XX wieku

 

Kontakt: Pracownia Historii Mówionej, Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, ul. E. Plater 33A, 16-400 Suwałki, tel. 87 565 62 46