Mniej podróżnych w autobusie, podróżni w maskach oraz brak możliwości zakupu biletów u kierowcy – takie zasady obowiązują w suwalskiej komunikacji miejskiej po objęciu Suwałk czerwoną strefą zakażeń COVID-19.

PGK w Suwałkach informuje, że poza wymogiem zasłaniania ust i nosa ograniczono również maksymalną liczbę pasażerów, którzy powinni zajmować jedynie 30% wszystkich miejsc. Na drzwiach wejściowych autobusów znajdują się informacje określające liczbę osób, które mogą podróżować pojazdem. Kierowcy suwalskiej komunikacji miejskiej nie prowadzą sprzedaży biletów w autobusach. W związku z tym PGK prosi, aby pasażerowie nabywali bilety w punktach sprzedaży albo drogą elektroniczną.

Aby zmniejszyć zatłoczenie w autobusach na poszczególnych kursach, suwalskie PGK wynajęło 4 dodatkowe samochody (w tym dwa przegubowe), którymi dublowane są najbardziej zatłoczone kursy. W godzinach szczytu porannego i południowego na najbardziej obleganych trasach pojawią się po dwa autobusy, jadące jeden za drugim. PGK prosi osoby, które nie muszą podróżować w godzinach szczytów przewozowych o wybór innej pory podróży. W celu zapewnienia pasażerom jak najwyższego poziomu bezpieczeństwa podróżowania dezynfekowane są powierzchnie najczęściej dotykane przez pasażerów oraz codziennie ozonowane całe wnętrze pojazdów.

Spółka zwraca uwagę, że wbrew powszechnej opinii, zgodnie z wykonanymi w świecie badaniami, podróżowanie komunikacją miejską w czasie epidemii jest relatywnie bezpieczne. Jedynie ok. 1%. zachorowań w Europie to skutek podróżowania komunikacją miejską. Tak niski wskaźnik zakażeń wiązany jest z obowiązkiem zasłaniania ust i nosa.

tr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uwaga zmotoryzowani przy cmentarzach!

Zarząd Dróg i Zieleni w Suwałkach informuje, że od 29 października (czwartek) od godz. 18 do 3 listopada (wtorek) do godz. 7 przy Cmentarzu Parafialnym zlokalizowanym przy ul. Bakałarzewskiej i Cmentarzu Komunalnym przy ul. M. Reja w Suwałkach wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu drogowego:

1. Ulica Bakałarzewska: obustronny zakaz zatrzymywania się – na odcinku od mostu na rzece Czarna Hańcza do ul. Grunwaldzkiej z wyjątkiem zatok parkingowych; zakaz skrętu w lewo w ul. Zarzecze i ul. S. Staszica; zamknięcie ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Bakałarzewskiej od mostu na rzece Czarna Hańcza do ul. Grunwaldzkiej; parkingi wyznaczono przy ulicach: Zarzecze – przy stadionie Wigry, Bakałarzewska – wzdłuż Cmentarza po lewej stronie, Grunwaldzka – za cmentarzem, plac nowego bazaru miejskiego, teren giełdy samochodowej.

2. Ulica Traktorzystów: zakaz zatrzymywania się po obu stronach jezdni – na odcinku od ul. Bakałarzewskiej do ul. B. Chrobrego.

3. Ulica Grunwaldzka: obustronny zakaz zatrzymywania się – na odcinku od ronda profesora Franciszka Edwarda Szczepanika (skrzyżowanie z ul. Bakałarzewską) do ronda Zesłańców Sybiru (skrzyżowanie z ul. Powstańców Wielkopolskich i ul. 24 Sierpnia) z wyjątkiem zatok parkingowych.

4. Ulica 24 Sierpnia: obustronny zakaz zatrzymywania się – na odcinku od ul. Zarzecze do ronda Zesłańców Sybiru (skrzyżowanie z ul. Powstańców Wielkopolskich i ul. 24 Sierpnia).

5. Ulica Zarzecze: obustronny zakaz zatrzymywania się całej długości ulicy; nakaz skrętu w prawo w kierunku centrum miasta.

6. Ulica S. Staszica: nakaz skrętu w prawo w kierunku ronda Powstańców Styczniowych (skrzyżowanie z ul. Filipowską i ul. Łanową); zakaz zatrzymywania się – na odcinku od ul. Bakałarzewskiej do ul. S. Konarskiego, z wyjątkiem zatok parkingowych.

7. Ulica M. Reja: zakaz zatrzymywania się po obu stronach jezdni – na odcinku od wjazdu do żwirowni do ronda Ofiar Obławy Augustowskiej w Lipcu 1945 roku na Suwalszczyźnie; parking wyznaczono w sąsiedztwie cmentarza.

ZDiZ prosi kierowców oraz pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności i zastosowanie się do wprowadzonego oznakowania.