AUKSO znowu nam gra!

AUKSO znowu nam gra!

Aż trudno w to uwierzyć, ale liczby nie kłamią: to będzie już XIX edycja Letniej Filharmonii AUKSO. Od tylu już lat mieszkańcy Suwałk, Suwalszczyzny i liczni goście odwiedzający tę ziemię mają okazję obcować z piękną muzyką, spotykać wspaniałych artystów.
Justyna Rekść-Raubo, dyrektor artystyczna Letniej Filharmonii, każdego roku przygotowuje smakowite menu, potrafi też skutecznie przyciągać do swojej Filharmonii prawdziwie wielkie gwiazdy. W tym roku będzie to Jacek Kaspszyk, światowe j sławy dyrygent. Poprowadzi on orkiestrę AUKSO podczas koncertu w Suwalskim Ośrodku Kultury, w Sali im. Andrzeja Wajdy. Będzie to zapewne niezwykłe przeżycie dla melomanów, ale zapewne też i dla samych muzyków, którzy na co dzień pracują pod batutą innego wspaniałego artysty Marka Mosia. Warto tu przypomnieć, że Jacek Kaspszyk był już raz gościem Letniej Filharmonii w 2009 roku.
Tegoroczna filharmonia AUKSO już się rozpoczęła. Mamy za sobą koncert inaugurujący natomiast we wtorek 31 bm. wielkie wydarzenie, czyli spotkanie z Jackiem Kaspszykiem w galerii Andrzeja Strumiłły. Poprowadzą to spotkanie Justyna Rekść-Raubo i Marek Moś. Trzeba koniecznie tu odnotować, że wspomniana galeria staje się coraz bardziej tym, czym w zamyśle jej twórcy Andrzeja Strumiłły być miała; nie tylko miejscem, w którym prezentuje się sztukę, ale też zarazem miejscem spotkań ludzi sztuki, którzy o tejże sztuce rozmawiają. Nie tak dawno gościem galerii był Jerzy Skolimowski, dziś Jacek Kaspszyk i Marek Moś. Te nazwiska naprawdę robią wrażenie.

Pod znakiem fortepianu
– XIX edycja Filharmonii stoi pod znakiem fortepianu – mówiła na poprzedzającej tegoroczne koncerty konferencji prasowej Justyna Rekść-Raubo (na zdjęciu obok). I rzeczywiście, już koncert inaugurujący był tego dowodem, bowiem zabrzmiały tu utwory fortepianowe Chopina i Paderewskiego, ale także Grażyny Bacewicz i Wojciecha Kilara. Swoje utwory, we własnym wykonaniu, zaprezentował gość specjalny Filharmonii Zygmunt Krauze. W solowym programie zaprezentuje się Krzysztof Kobyliński, który da recital improwizacji Sagrada Familia. To pokłosie wizyty artysty w Barcelonie, gdzie zachwycił się on budowaną od 1882 roku, i ciągle nie ukończoną(!), świątynią.
To oczywiście tylko mały fragment tego, co przygotowali dla nas artyści. Zapraszamy w ich imieniu i mieszkańców Suwalszczyzny, i gości tu odpoczywających.
Letnia Filharmonia AUKSO, która tak pięknie wpisała się w kulturowy pejzaż Suwałk i Suwalszczyzny ma swoich, licznych i znakomitych, przyjaciół. Na konferencji prasowej poprzedzającej koncerty obecni byli; Anna Naszkiewicz reprezentująca Zarząd Województwa Podlaskiego, Czesław Renkiewicz – prezydent Suwałk, Tadeusz Chołko – wójt gminy Suwałki. Bez ich wsparcia trudno sobie wyobrazić Letnią Filharmonię. Wypada więc tylko się cieszyć, że wszyscy oni deklarują wsparcie przy organizacji kolejnej, jubileuszowej XX edycji, która już przecież lata moment, za rok.

Top