Apogeum jubileuszu

Apogeum jubileuszu

W sobotę 8 czerwca w 20 rocznicę wizyty św. Jana Pawła II na Wigrach tutejsza parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny przygotowała szereg atrakcji.

Rano odbył się rajd rowerowy do Leszczewa, do rodziny państwa Milewskich, których Jan Paweł II odwiedził przed 20-laty, odprawiono tu też mszę świętą. Natomiast wieczorem przed apartamentami papieskimi oprawiono mszę św. dziękczynną. Zgromadzeni zostali pobłogosławieni relikwią z kroplą krwi Jana Pawła II. Następnie odbył się koncert zespołu „Zdążyć przed północą” pt.“Krajobraz słów” w którym prócz autorskich tekstów wykorzystywana jest ponadczasowa poezja Karola Wojtyły.

W uroczystościach wigierskich brała udział siostra Barbara ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, która wspominała wizytę  Ojca Świętego.

Wigry 20-lecie wizyta papieża Jana Pawła II– Razem z czterema siostrami zostałyśmy oddelegowane przez siostrę przełożoną, do klasztoru pokamedulskiego do posługi duchowieństwu podczas wizyty papieskiej. Zostałyśmy zakwaterowane w jednym z eremów. Nawet nie marzyłyśmy, że z bliska zobaczymy papieża, nie mówiąc nawet o rozmowie z nim. I oto, po podróży Ojca Świętego statkiem po jeziorze Wigry, ksiądz Dziwisz poprosił nas byśmy powitały go przed budynkami klasztornymi. Byłyśmy szczęśliwe, że papież nas zauważył i do nas przemówił, był bardzo serdeczny- mówiła siostra Barbara. Pierwszego dnia pobytu Jana Pawła II gdy wieczorem udał się na spoczynek, ks. Dziwisz poprosił nas byśmy wyłapały komary z kaplicy papieskiej, w której Ojciec Święty rano miał odprawiać mszę. Ktoś nieopacznie otworzył tam okno i zostawił zapalone światło. Od razu po przybyciu zgasiłyśmy światło, i zabrałyśmy się z radością do wyłapywania owadów, ciesząc się, że możemy coś zrobić dla papieża.

W poniedziałek wieczorem odbędzie się konferencja z nauczania Jana Pawła II oraz msza św. Wystąpi także zespół „Pogranicze”, który 20 lat temu śpiewał Ojcu Świętemu.

Papież w 1999 roku spędził w pokamedulskim klasztorze trzy dni. Obchody na Wigrach z okazji jubileuszu dwudziestolecia wizyty św. Jana Pawła II mają potrwać przez cały rok, do Dnia Papieskiego, czyli do 16 października.

Top