Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą

Obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą
W niedzielę 10 listopada z okazji obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą mieszkańcy Suwałk, po raz kolejny, skorzystali z bezpłatnych badań poziomu cukru i ciśnienia tętniczego oraz bezpłatnych konsultacji z diabetologiem w ramach projektu „Szkoła cukrzycy” realizowanego ze środków Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego. Jak ocenia doktor Ewa Korneluk – organizator akcji profilaktycznej – z badań  w ciągu czterech godzin skorzystało ponad 350 osób. Około 60-ciu osobom udzielono indywidualnych porad diabetologicznych. Tak jak i podczas poprzednich akcji dużym zainteresowaniem cieszyło się indywidualne wyliczanie BMI i porównywanie go z należną masą ciała.
W czasie badań profilaktycznych u  kilkunastu osób stwierdzono podwyższony poziom cukru we krwi. Osoby te zostały skierowane na dalsze badania, które potwierdzą czy dotknęła ich choroba cywilizacyjna XXI wieku, jaką jest cukrzyca. Im wcześniej rozpoznana choroba, która w swoim początkowym okresie przebiega bezobjawowo – tym łatwiejsze leczenie. Zdaniem doktor Korneluk łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć dlatego już po raz dwunasty zorganizowała tego typu akcję profilaktyczną w Suwałkach.
Szacuje się, że na terenie naszego miasta i okolic na cukrzycę choruje około 3 tys. osób, a drugie tyle nie jest świadome swojej choroby. Cukrzyca we wczesnym okresie nie daje żadnych objawów. Dlatego właśnie organizowane są tego typu badania. Wczesne zdiagnozowanie cukrzycy i jej skuteczne leczenie, pozwala uniknąć poważnych powikłań takich jak: zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek, amputacja nóg, utrata wzroku.
Badania profilaktyczne nie są jedyną akcją, jaka jest organizowana przez doktor Ewę Korneluk. W każdy drugi czwartek miesiąca o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej Aquaparku odbywają są spotkania edukacyjne w ramach „Szkoły cukrzycy”. Wykłady są skierowane do osób chorych na cukrzycę, ich rodzin, a także osób zdrowych, które chcą pogłębić swoją wiedzę na temat tej choroby. Wykłady są doskonałym miejscem wymiany doświadczeń i dyskusji między słuchaczami. Najbliższe spotkanie odbędzie się 14 listopada 2019.
Top