9 maja 2017 r.

Mieszkańcy Suwałk pytają mnie dlaczego w organizowanych w naszym mieście obchodach Świąt Narodowych i Państwowych przestały brać udział suwalskie służby mundurowe: Policja czy Straż Pożarna oraz stacjonujące w Suwałkach wojsko – 14. Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Od lat przy okazji obchodów wszystkich najważniejszych Świąt spotykaliśmy się wszyscy razem, by uczcić dane wydarzenie.

Sam zadaję sobie to pytanie i nie znajduję, niestety, innej odpowiedzi niż ta, że polityka na dobre zagościła w Suwałkach i o tym kto może brać udział w jakich obchodach decydują zwierzchnicy danej formacji.

W Suwałkach 10 lat temu dochodziło już do podobnych sytuacji. Organizowano podwójne obchody różnych Świąt. Nieoficjalnym powodem takiej sytuacji był brak sympatii dla ówczesnego Prezydenta Suwałk śp. Józefa Gajewskiego. Przez te 10 lat w Suwałkach zmienił się Prezydent Miasta, zmienili się też Radni.

Przez ostatnie kilka lat wspólnie wszyscy razem: Posłowie na Sejm RP z Suwałk z różnych opcji politycznych, służby mundurowe, wojsko obchodziliśmy Święto Niepodległości, Święto Konstytucji 3 Maja czy Dzień Zwycięstwa przypadający na 8 maja. Co się zmieniło, że nagle w tych Świętach i ich miejskich obchodach zabrakło kompanii honorowej wojska stacjonującego w Suwałkach? Co się zmieniło, że z tych uroczystości zniknęły poczty sztandarowe suwalskiej policji, straży pożarnej i innych służb mundurowych? Co się zmieniło, że w poniedziałkowy poranek dowiaduję się, że w Suwałkach tego dnia organizowane będą inne obchody Dnia Zwycięstwa w jednostce wojskowej, a nie jak to było od lat pod pomnikiem Żołnierzy Września 1939 roku przy ul. Wojska Polskiego?

Dla mnie, dla Prezydenta Miasta, jest to bardzo smutne. Nie znajduję żadnego wytłumaczenia dla tych sytuacji jak takie, że polityczne decyzje mają wpływ na to, kto w danym Święcie i w jakim miejscu może brać udział.

Już dziś chciałbym poinformować Państwa, że będę starał się tę sprawę wyjaśnić. Nie może być tak, że z dnia na dzień Suwalczanie, którzy pracują w danej formacji zostają odizolowani od Miasta, w którym mieszkają.

Top