Wspólne obchody święta narodowego w Suwałkach

Wspólne obchody święta narodowego w Suwałkach

Wspólne i bardzo uroczyste obchody 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się w piątek (3 maja) w Suwałkach. Wzięli w nich udział przedstawiciele duchowieństwa, posłowie – wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński i Bożena Kamińska, przedstawiciele samorządu na czele z Czesławem Renkiewiczem, prezydentem Suwałk i swoimi zastępcami, wiceprzewodniczącymi Rady Miejskiej Jackiem Niedźwiedzkim i Wojciechem Pająkiem oraz radnymi Rady Miejskiej, radni wojewódzcy, kombatanci, kompanie honorowe wojska i służb mundurowych, służby mundurowe, poczty sztandarowe, harcerze, młodzież szkolna, przedstawiciele instytucji, firm, szkół, stowarzyszeń oraz mieszkańcy Suwałk.
Obchody rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny w konkatedrze pw. św. Aleksandra. Po niej zebrani spotkali się w Parku Konstytucji 3 Maja. Były okolicznościowe przemówienia, Apel Pamięci, salwa honorowa i złożenie kwiatów pod Dębem Wolności. Głos zabrali Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, poseł Jarosław Zieliński, wiceminister MSWiA i poseł Bożena Kamińska.Przywoływali wydarzenia sprzed 228 lat, mówili o Konstytucji 3 Maja, patriotyzmie, jedności.
W okolicznościowym wystąpieniu Prezydent Suwałk mówił też o znaczeniu obecnie obowiązującej konstytucji. Na zakończenie swojego przemówienia nawiązał do wspólnoty i pracy na rzecz naszej Małej Ojczyzny.
,,Jest mi niezmiernie miło, że w taki dostojny sposób, tak licznie spotykamy się dzisiaj żeby obchodzić 228. rocznicę uchwalenia tej konstytucji. Chciałbym jako gospodarz miasta, w imieniu organizatorów, czyli suwalskiego samorządu i suwalczan, bardzo serdecznie powitać uczestników tej uroczystości. Dziękuje za to, że świętujemy w Suwałkach wspólnie, razem, to jest wielka sprawa, tak chyba powinno być zawsze.
Tworząc wspólnotę lokalną musimy poszukiwać tego co nas łączy, a nie tego co nas dzieli. Suwałki będą takie jakie sami je stworzymy, zbudujemy. Dlatego niezależnie od politycznych podziałów i sporów, dzielących nas różnic, w imię hołdu dla dziedzictwa Konstytucji 3 Maja, starajmy się szukać drogi do zrozumienia i przezwyciężania uprzedzeń. To będzie najlepsza nasza praca dla Polski i naszego miasta. Pracujmy tak, by – mówiąc słowami Konstytucji 3 Maja – ,,na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć” – mówił Czesław Renkiewicz. 

Po części oficjalnej w Parku Konstytucji 3 Maja odbył się krótki występ Miejskiej Orkiestry Dętej. Inne części programu zostały odwołane ze względu na pogodę. Obchody Święta Narodowego 3 Maja w Suwałkach zakończy I koncert kameralny ,,Exaudi Deus” w konkatedrze pw. św. Aleksandra.

Top