Debiut WOT na zagranicznych zawodach

Debiut WOT na zagranicznych zawodach

Po raz pierwszy w historii sekcja lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej wystartowała w zagranicznych zawodach użyteczno-bojowych. Po dwóch dniach intensywnych zmagań z doświadczonymi zespołami z Litwy, działając poza swoim stałym rejonem odpowiedzialności, Terytorialsi z Suwałk zajęli 6. miejsce pośród dwunastu drużyn.

Zawody odbyły się 13-14 kwietnia w Olicie na Litwie. Ich organizatorem był pułk Ochotniczych Sił Obrony Kraju z okręgu Dainava (lit. KASP – Krašto apsaugos savanorių pajėgų). Zaproszenie wystosowała strona litewska, co jest przejawem krótkiej, ale owocnej współpracy. Reprezentację wystawiła 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej, której partnerem zagranicznym jest właśnie KASP.

Na Litwę wyruszyła sekcja z 12 batalionu lekkiej piechoty w Suwałkach. W jej składzie znaleźli się zarówno żołnierze zawodowi i żołnierze OT. Zmagania rozpoczęły się o godz. 12:00 w sobotę i trwały do godzin porannych w niedzielę. Przed startem wyposażenie indywidualne były ważone, aby osiągnąć wymagane 15 kg. Wśród konkurencji było m.in. strzelanie wysiłkowe, pokonywanie przeszkody wodnej, pokonywanie toru przeszkód, rzut granatem, medycyna taktyczna oraz nocny, kilkunastokilometrowy marsz na orientację.

Co ciekawe, rywalizacja odbywała się na ogólnodostępnym terenie, w tym terenie miejskim, a zmaganiom żołnierzom przyglądali się mieszkańcy Olity.

Zawody były bardzo dobrze przygotowane. Konkurencje były intensywne i wymagające, ale też ciekawe. Zadania odbywały się w zróżnicowanym terenie – od parku w centrum miasta, aż po tereny pagórkowate w lesie – mówi ppor. Michał Jasionowski, dowódca zespołu.

Zostaliśmy bardzo serdecznie przyjęci przez organizatorów. Czekamy na kolejne zawody oraz wspólne szkolenia – dodaje ppor. Jasionowski.

Doświadczenie, które zdobyli suwalscy Terytorialsi, powinno zaprocentować podczas kolejnego startu. A ten zaplanowany jest już pod koniec kwietnia. Wówczas żołnierze 12 batalionu lekkiej piechoty wystartują na Litwie w zawodach rozpoznawczych.

Źródło: Łukasz Wilczewski

Top