Muzeum poetki po remoncie

Muzeum poetki po remoncie

Suwałki Jerzy BrzozowskiKończy się generalny remont głównego budynku Muzeum Marii Konopnickiej. Rozmawiamy z Jerzym Brzozowskim dyrektorem Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

 

W jakim stanie technicznym był budynek Muzeum Marii Konopnickiej?

 

W Muzeum Marii Konopnickiej przed ponad 20 laty przeprowadzono remont kapitalny. Były to inne czasy, inne materiały, inne technologie. Budynek był wyeksploatowany. Ówczesne służby konserwatorskie zaleciły, żeby położyć dachówkę. Do takiego ciężaru niedostosowana była więźba dachowa. Poza tym jakość zakupionej w przetargu ceramicznej dachówki okazała się kiepska. Były to lata przełomu gospodarczego. Po paru latach część pokrycia dachowego zlasowała się. Mimo permanentnych napraw za pieniądze uzyskiwane od samorządu miejskiego, dochodziło do osłabiania więźby dachowej i przecieków. Wspólnie z samorządem miejskim poszukiwaliśmy pieniędzy na remont kapitalny i unowocześnienie obiektu.

Co się zmieniło?

Obiekt otrzymał zupełnie nowy wygląd, nową funkcjonalność, nowe życie. Został dostosowany do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne. Portiernię przeniesiono w nowe bardziej funkcjonalne miejsce, Uzyskane zostały nowe przestrzenie wystawiennicze, magazynowe, będzie oczywiście wystawa stała, oraz wystawy czasowe, pojawi się większa nowoczesna przestrzeń edukacyjna utrzymana w stylistyce XIX-wiecznej sali lekcyjnej z czasów M. Konopnickiej.

Czy w ekspozycji zostaną wykorzystanie najnowsze narzedzia prezentacji muzealnych?

Przybędą nowoczesne elementy jak kioski multimedialne zawierające historię samego budynku i informacje o M. Koniopnickiej. W ramach projektu stworzona zostanie strona internetowa, dzięki której będzie można odbyć wirtualny spacer po mieście śladami naszej poetki, będą opracowane aplikacje na telefony komórkowe, które umożliwią spacer po XIX-wiecznych Suwałkach, przygotowane będą Audio Guide – audio przewodniki po muzeum w czterech wersjach językowych: polskiej, angielskiej, litewskiej i rosyjskiej, oraz zostaną stworzone przewodniki w języku Braille’a. Na piętrze zostanie utworzona biblioteka literacka. Zakupione zostanie pełne wyposażenie magazynowe, sprzęt multimedialny, meble. Zwiedzanie będzie komfortowe dzięki wentylacji mechanicznej i klimatyzacji.

Kiedy zakończy się remont?

Oficjalnie prace remontowe zakończyły się 8 października. Tak więc do końca roku będzie można „zasiedlić” pomieszczenia administracyjne. W tym miejscu chciałbym podziękować tym moim współpracownikom, bez których wytężonej pracy i zaangażowania wszystkiego tego nie byłoby.

Koordynatorem wszystkich działań od tworzenia koncepcji funkcjonalo-użytkowej, poprzez projekt wykonawczy, aż po ostatnie akordy związane z remontem oraz kierownikiem projektu był wicedyrektor Adam Żulpa, wszystkie sprawy finansowe związane z remontem i projektem koordynowała główna księgowa muzeum Marzena Dziermejko-Buczyńska, komisji przetargowej (odbyły się 4 przetargi) przewodniczył Wiesław Kapla. Przegotowanie wszystkich prac związanych w postaniem nowej wystawy stałej i nowych programów edukacyjnych w muzeum prowadzi jego kierownik Magdalena Wołowska-Rusińska przy współpracy historyka dr Krzysztofa Skłodowskiego.

 Kiedy będzie można zwiedzać nową wystawę poświeconą suwalskiej poetce?

Od połowy ubiegłego roku zabiegamy o pieniądze na przygotowanie wystawy. Był złożony projekt do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, niestety bez sukcesu. W czerwcu tego roku złożyliśmy kolejny duży projekt do programu Litwa-Polska. Kosztorys realizacji nowej wystawy to 1,4mln złotych czyli prawie połowa kosztów remontu muzeum. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na koniec listopada tego roku.

Jaki charakter będzie miała ta wystawa?

W międzyczasie przygotowaliśmy wstępny projekt wystawy we współpracy z Michałem Urbanem z Krakowa i jego zespołem (autorami projektów wystaw archeologicznej i historycznej w Muzeum Okręgowym). Artysta za przyznane nam środki z Urzędu Miasta w ramach dotacji celowej, przygotowuje projekt realizacyjny tej wystawy. Będzie to duża nowoczesna wystawa z wykorzystaniem nowoczesnej techniki, hologramów, multimediów, filmów, ale też elementów scenograficznych w stylu obowiązującej obecnie w muzealnictwie tzw. wystawy narracyjnej.

Czy do czasu otwarcia właściwej stałej wystawy, turyści, jak i mieszkańcy miasta maja możliwość poznania biografii poetki urodzonej w Suwałkach?

Liczyliśmy się z tym, że przerwa w możliwościach ekspozycyjnych potrwa przynajmniej dwa, trzy lata. To na czas remontu została zorganizowana wystawa oczywiście w innej skali, bo to jest inna przestrzeń, w oficynie przy Muzeum Marii Konopnickiej. Tam można oglądać skondensowaną wystawę biograficzną, odbywają się tam zajęcia edukacyjne związane z życiem i twórczością M. Konopnickiej.

Od 15.05.2017 r. Muzeum Okręgowe w Suwałkach realizuje projekt inwestycyjny p. n. „Przebudowa i rozbudowa budynku Muzeum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach wraz z instalacjami oraz zagospodarowaniem terenu”. Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Wartość projektu to 3mln 656 tys. zł. plus roboty dodatkowe 87 tys. zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej 42%, a 58% środków pochodzi z budżetu Miasta Suwałki. W ramach projektu wykonano generalny remont budynku od fundamentów aż po dach, częściową przebudowę wnętrz. Wymieniono podstawowe instalacje wewnętrzne: wodno-kanalizacyjne, centralnego ogrzewania oraz elektroenergetyczne. Wyposażono budynek w instalacje sygnalizacji pożaru (SAP), sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN), telewizji dozorowej (CCTV) oraz zagospodarowano teren (wykonano drogi dojazdowe, parkingi, chodniki, zieleń).

Top