Onko Tour na mecie

Onko Tour na mecie

Suwalczanie Piotr Wasilewski i Jakub Jeromin dotarli do mety Onko Tour 2018. Wyjątkowy rajd rowerowy dotarł do Włodawy. Przed tygodniem kolarze wystartowali spod Białostockiego Centrum Onkologii. Wyjątkowy rajd rowerowy pacjentów Onko Tour 2018 ma zachęcić Polaków do profilaktyki oraz wsparcia chorych w walce z nowotworami. Jego uczestnicy pokonali 473 km. Patronat nad wydarzeniem objęli dwaj wybitni polscy kolarze – Tadeusz Mytnik i Mieczysław Nowicki.

Fundacja „Pokonaj Raka” już po raz trzeci zorganizowała wyjątkowy rajd rowerowy szlakiem Green Velo. W 2016 roku uczestnicy Onko Tour pokonali trasę z Elbląga do Suwałk, gdzie „eskortowali” ich kolarze Klubu Rowerowego MTB Suwałki. W sierpniu 2017 roku kolorowy peleton wyruszył z Suwałk do Białegostoku, również w asyście Klubu Rowerowego MTB Suwałki oraz Suwalskiego Klubu 80 Rowerów.  W tym roku dwaj kolarze MTB Suwałki – Jakub Jeromin i Piotr Wasilewski będą przewodnikami uczestników Onko Tour. Można więc powiedzieć, że Suwałki są z Onko Tour od samego początku.

To jedyny rajd rowerowy w Polsce, w którym biorą udział pacjenci onkologiczni. Każdy z nich zmierzył się z chorobą. Teraz chcą wspierać zarówno pacjentów w walce z chorobą, jak i zachęcać zdrowych do profilaktyki. Wśród nich jest Cyber Marian, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich youtuberów, który uczestnicząc w Rajdzie Dakaru jego część przebył na kultowym rowerze „Wigry”.

Na całej trasie uczestnicy zachęcali mieszkańców do profilaktyki. Poprzez pozytywną energię i doświadczenie udowadniają, że rak to diagnoza, a nie wyrok. Tak naprawdę sam możesz zadbać o swoje zdrowie. Poprzez aktywność, zdrowe odżywianie, badania kontrolne stosowne do wieku oraz pozytywne nastawienie.

Onko Tour 2018 jest organizowany przez Katarzynę Gulczyńską, Prezes Fundacji Pokonaj Raka. Patronami wydarzenia są Stowarzyszenia Polskie Amazonki – Ruch Społeczny, Stowarzyszenie Psyche Soma Soli, Fundacja Onkologiczna Alivia oraz Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo. Wyprawa została sfinansowana z odpisów 1% podatku dochodowego oraz dzięki wsparciu Novartis Poland Sp. z o.o. i Bristol – Myers Squibb Services Sp. z o.o.

Tegoroczny Onko Tour 2018 objęli swym patronatem honorowym dwaj wybitni kolarze. Tadeusz Mytnik”, najlepszy „czasowiec” w historii polskiego kolarstwa. Dwukrotny mistrz świata w drużynie szosowej (1973, 1975), oraz srebrny medalista olimpijski (drużyna) z Montrealu (1976). Mieczysław Nowicki, jeden z najlepszych polskich kolarzy lat siedemdziesiątych, torowiec i szosowiec, mistrz świata w drużynie (1975), olimpijczyk ( 1972, 1976), zdobywca srebrnego i brązowego medalu olimpijskiego na jednych igrzyskach w Montrealu (1976). Obecnie samorządowiec i Prezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich.

 

Uczestnicy Onko Tour 2018:

Katarzyna Gulczyńska – pomysłodawczyni wypraw małych i dużych jako symbolu walki z chorobą nowotworową. W ciągu zaledwie 22 miesięcy wzięła udział w ośmiu wyprawach na szczyty z pełnej Korony Ziemi, realizując projekt wsparcia dla bliskiej osoby „Za każdą chemię – jeden szczyt”. Jako pierwsza Polka przeszła najtrudniejszą dżunglę na świecie w Górach Sudirman. Po roku wraz z Adamem Bieleckim zdobyła 8 alpejskich czterotysięczników w ciągu 4 dni. Za swą kreatywność i oddanie dla osób doświadczających raka otrzymała wyróżnienie w konkursie Bizneswoman Roku 2015 w kategorii – Działalność na rzecz Kobiet. Fundatorka i Prezes Fundacji Pokonaj Raka.

Cyber Marian – (ur. 9 lutego 1984 w Warszawie) – osobowość internetowa. Twórca i prowadzący kanał wideo w serwisie YouTube od stycznia 2011, pod nazwą Cyber Marian. Znany z serii filmów Ukryte polskie Mega Mixy oraz Amerykańskie trailery polskich filmów. Autor książki Dziś tak bardziej, wydanej przez oficynę Insignis Media. Laureat nagrody Grand Video Awards 2017 w kategorii Osobowość Roku. Przez siedem lat chorował na chłoniaka Hodgkina. Przeszedł dwa autologiczne przeszczepy szpiku.

Kasia Kachniarz, lat 36 z Włodawy. W 2013 roku wyczuła u siebie guz w piersi. Po szeregu badań okazało się, że to nowotwór w prawej, jak i w lewej piersi oraz, że ma zmianę w pucach. Przeszła 6 cykli chemii czerwonej. W lutym 2014 usunięto jej górną część prawego płuca, a w kwietniu przeszła podwójną mastektomię. Trzy lata temu i w tym roku w ciągu 7 dni pokonała dystans 700 km. Pielgrzymka rowerowa z Włodawy do Częstochowy to był wielki wysiłek dla niej, ale dała radę. Ma dla kogo żyć – jest mamą 3 wspaniałych dziewczyn. Przemierza trasę Green velo od dwóch lat w projekcie Fundacji „Pokonaj raka”.

Iza Kolka, lat 45 z  Poznania. Diagnozę usłyszała w czerwcu 2014 roku i już w lipcu przeszła mastektomię. Ma dużo szczęścia, bo jest leczona „tylko” hormonalnie, nie przechodziła uciążliwej chemii i radioterapii. Choroba przewartościowała jej priorytety, bardziej zależy jej na relacjach i robieniu tego, czego naprawdę chce. Tak jakby zaczynała od nowa. Zajmuje się scenografią, grafiką, współpracuje z teatrem jako scenograf teatralny. Jest mamą dwójki dzieci, które samotnie wychowuje.

Z Fundacją PR brała udział w kursie wspinaczkowym w Sokolikach, zimowym wejściu na Śnieżkę, Korsyka Expedition 2015, z wejściem na Monte Cinto, Onko Tour 2016, 2017.

Bogusia Pstrągowska, lat 53, sołtys Borków Wielkich. Zachorowała w 2007 roku na raka piersi. Kolejne 9 lat minęło pod znakiem operacji, chemioterapii, naświetleń… Dzisiaj jest aktywna fizycznie i społecznie. Kocha życie, spełnia swoje marzenia. O chorobie nie myśli i nie mówi. Uważa, że operacja, chemia jej nie zabiły, a bardzo wzmocniły. Choroba dała jej kopa i teraz korzysta z życia, ile może. W 2014 roku pojechała na rowerze do Zakopanego, 5 dni – 674 km. Spełniła marzenie….Poza tym pełni funkcję sołtysa.

Władysław Wiśniewski, 62 lata. Szczęśliwy emeryt. Ma za sobą doświadczenie z rakiem żołądka i częściową jego resekcję. Kiedy po zakończeniu leczenia pani Doktor powiedziała, Chłopie ciesz się każdym dniem, do dziś sumiennie wykonuje Jej polecenie.

Andrzej Wojnarowski, 49 lat. Z zawodu jest ratownikiem medycznym i tę rolę w grupie Onko Tour będzie pełnił. Jego nowotwór nerki okazał się na szczęście zmianą łagodną. Ale kiedy jest się ojcem szóstki dzieci i z doświadczeniem nowotworowych (choć łagodnym) trudno o spokój ducha. Andrzej dołączył do zespołu po raz pierwszy w tym roku.

 

Tegoroczny Onko Tour poprowadzili dwaj członkowie klubu MTB z Suwałk.

Piotr Wasilewski, to działacz społeczności nie tylko lokalnej. Obecnie pełni rolę Przewodniczącego Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczpospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej, która zajmuje się przedstawianiem propozycji i opinii w sprawach dotyczących oświaty oraz wychowania.

Jakub Jeromin, pomimo młodego wieku odnosi już kolarskiego sukcesy w barwach MTB Suwałki. Uwielbia podróżować na własną rękę i odkrywać nowe zakątki świata. Uważa, że nie ma granic, których nie da się pokonać.

źródło: Fundacja Pokonaj Raka

Top