W Suwałkach oświetlenie ledowe zastąpi oświetlenie sodowe i rtęciowe w 2 225 lampach ulicznych. Pozwoli to na oszczędności w wydatkach miejskich i jest to działanie proekologiczne.

W czwartek, 28 czerwca wicemarszałkowie Anna Naszkiewicz i Maciej Żywno podpisali z Czesławem Renkiewiczem, prezydentem Suwałk umowę dotyczącą modernizacji opraw 2225 szt. oświetlenia ulicznego w mieście Suwałki. Celem głównym projektu jest poprawa stanu środowiska, w tym przede wszystkim poprawa stanu jakości powietrza w Suwałkach oraz w regionie północno-wschodniej Polski.

Ograniczenie emisji zanieczyszczeń szczególnie szkodliwych dla jakości życia ludzi (jak choćby emisja dwutlenku węgla) przyczyni się do podniesienia jakości życia mieszkańców Suwałk oraz w regionie północno-wschodniej Polski.

Działania modernizacyjne przyczynią się do poprawy efektywność energetycznej oświetlenia ulicznego w Suwałkach. Stare oprawy niespełniające najnowszych norm generują zwiększone zapotrzebowanie na energię, przyczyniają się do zwiększenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery, podnoszą koszt utrzymania oświetlenia i tworzą niepożądane zjawiska np. „zanieczyszczenie światłem”.

Modernizacja polegać będzie na wymianie opraw sodowych i rtęciowych na oprawy LED, co pozwoli w znaczący sposób na obniżenie kosztów eksploatacyjnych, ograniczenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery i eliminację ww. niepożądanych zjawisk. Modernizacji będzie podlegało 2225 opraw oświetlenia. Stare sodowe i rtęciowe oprawy oświetlenia ulicznego zostaną zastąpione nowoczesnymi oprawami typu LED o obudowie aluminiowej z autonomiczną redukcją mocy, w tym 5 lamp będzie zasilana panelami fotowoltaicznymi.

Budżet projektu: Wartość całkowita projektu – 2.760.970,06 zł Wartość wydatków kwalifikowalnych – 2.760.970,06 zł

Kwota dofinansowania z EFRR – 1.794.630,53 zł (65%)

Okres realizacji projektu: 18.06.2018 do 29.11.2019

źródło: Wrota Podlasia