XVII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK 2018

XVII Międzynarodowy Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK 2018

„Twórczość przestrzenią wolności”, pod takim hasłem przebiegać będzie tegoroczna, siedemnasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży WIGRASZEK, 18-20 czerwca. Teatralną przestrzeń, w myśl idei przyświecającej tegorocznej odsłonie festiwalu, wypełnią młodzi aktorzy z Białorusi, Litwy, Słowacji i Polski z 17 zespołów zakwalifikowanych do udziału. Towarzyszyć im będą aktorzy zawodowi z Teatru Nikoli z Krakowa, którzy od pierwszej edycji twórczo wspierają Wigraszka oraz artyści z Teatru Klinika Lalek z Wolimierza. Odwiedzą nas także studenci Szkoły Teatralnej w Kijowie.

XVII edycję Wigraszka zainauguruje Plac Teatralny przed SOK od godz. 16.30 oraz barwny spektakl teatralno-muzyczno-taneczny „Zuzia i przyjaciele” w wykonaniu zespołów artystycznych działających w Suwalskim Ośrodku Kultury, w poniedziałek, 18 czerwca o godzinie 17.00 w Sali im. A. Wajdy (wejściówki do pobrania w kasie SOK).

W programie imprezy tradycyjnie znajdą się otwarte dla publiczności prezentacje konkursowe w kategoriach dziecięcej i młodzieżowej. Oceniać je będą: dr Martyna Stepan-Dworakowska, wykładowca Akademii Teatralnej na Wydziale Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, ceniona autorka scenografii, kostiumów i interaktywnych aranżacji przestrzeni do spektakli lalkowych i dramatycznych w Polsce i w Czechach, Mariusz Orzełek, miłośnik i wieloletni praktyk teatru przedmiotu, twórca białostockiego Teatru pod Orzełkiem oraz Marek Kościółek, twórca autorskiego Teatru Krzyk z Maszewa. W tym roku na wszystkie spektakle wstęp wolny.

W środę, 20 czerwca o godz. 13.00 na Scenie im. A. Wajdy ze spektaklem lalkowym pt. „Historia Tomcia Palucha” na podstawie baśni Braci Grimm, wystąpią goście specjalni festiwalu – studenci Wydziału Sztuki Teatru Katedry Aktorstwa i Reżyserii Teatru Lalek Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Teatru, Filmu i Telewizji im. I. K. Karpenko-Karowa. Spektakl będzie prezentowany w języku angielskim.

Zapraszamy również na otwarte warsztaty prowadzone przez suwalskich artystów, plastyczne z Kariną Sosnowską i fotograficzne z Piotrem Kopciałem. Efekty pracy warsztatowej pokażemy na plenerowej wystawie plastyczno-fotograficznej w parku Konstytucji 3 Maja na zakończenie festiwalu. Tam też zespoły biorące udział w konkursie zaprezentują powarsztatową wypowiedź artystyczną o wolności w zdarzeniu teatralnym „Ptaki – loty i nieloty”.

Uroczyste wręczenie nagród laureatom festiwalu zaplanowaliśmy odbędzie się w parku Konstytucji 3 Maja w środę o godz. 20.00. Po oficjalnych uroczystościach zobaczymy efektowny plenerowy „Cyrk bez przemocy” w wykonaniu znanego Teatru Klinika Lalek.

Zapraszamy na festiwal wszystkich miłośników teatru. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!
Honorowy patronat: Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz

Mecenas Festiwalu: Reso Europa Service

Sponsorzy: Zakład Stolarki Budowlanej CAL, Przedsiębiorstwo Produkcji Materiałów Drogowych KRUSZBET, Zakład Produkcyjno-Budowlany BETONEX, ASPI, Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami, Hurtownia PIKO, Agwo Serwis.

Patroni: Towarzystwo Kultury Teatralnej,  Słowacki Instytut Kultury
Patronat medialny: Dwutygodnik Suwalski

Suwałki SOK Wigraszek 2018

Dokładny program:

http://soksuwalki.eu/radosne-swieto-teatru-w-czerwcu-w-suwalkach-zgloszenia-do-wigraszka-2018-do-konca-kwietnia/

Kolejność spektakli konkursowych:

http://soksuwalki.eu/wp-content/uploads/2018/04/Wigraszek_2018_spektakle_konkursowe_godzinowka.pdf

Opisy spektakli konkursowych:

http://soksuwalki.eu/wp-content/uploads/2018/04/WIGRASZEK-2018-opisy-spektakli-dla-grup-zorganizowanych.pdf

Inauguracja festiwalu i spektakl Zuzia i przyjaciele:

http://soksuwalki.eu/roztanczeni-zuzia-i-przyjaciele-zainauguruja-wigraszka-2018/

Spektakl Historia Tomcia Palucha:

soksuwalki.eu/wigraszek-2018-historia-tomcia-palucha-na-podstawie-basni-braci-grimm/

„Cyrk bez przemocy” Teatr Klinika Lalek:

http://soksuwalki.eu/nadwymiarowy-cyrk-bez-przemocy/

Top