5 czerwca 2018 r.

Chciałbym poruszyć dziś temat tego co dzieje się na suwalskich ulicach. W ostatnich latach przyzwyczailiśmy Państwa, że bardzo duże środki finansowe kierujemy na przebudowę i remonty głównych miejskich dróg, a także na budowę dróg osiedlowych.
Jak Państwo wiedzą Miasto Suwałki pozyskało rekordową dotację z Unii Europejskiej w wysokości 59 mln zł na budowę tzw. „Trasy Wschodniej”. Całą inwestycje podzieliliśmy na 4 oddzielne przetargi.
Niestety jedna z firm, która wygrała dwa z nich nie wywiązywała się od dłuższego czasu z zwartej z nami umowy. Nie mogłem tego dłużej tolerować, dlatego też tydzień temu wypowiedzieliśmy tej firmie umowę na budowę drogi łączącej ulice Pułaskiego i Północną (ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego), a w poniedziałek (4 czerwca) odstąpiliśmy od umowy na realizację drugiej inwestycji realizowanej przez tą samą firmę tj. budowę drogi łączącej ulice Sejneńską i Utrata (ul. 100-lecia Niepodległości) z nowym mostem nad Czarną Hańczą i tunelem pod torami kolejowymi.
W trybie pilnym poleciłem Wydziałowi Inwestycji Urzędu Miejskiego w Suwałkach przygotowanie dokładnej inwentaryzacji prac wykonanych na obu placach budowy w celu jak najszybszego ogłoszenia nowych przetargów na obie inwestycje. Jeden z nich ogłosimy prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu.
Chciałbym również Państwa uspokoić w sprawie pozyskanego dofinansowania z Unii Europejskiej. Wystąpiłem do Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku z wnioskiem o wydłużenie rozliczenia tej dotacji. W przypadku tych dwóch dróg chodzi o kwotę w wysokości ok  25 milionów złotych. W ostatnich dniach Urząd Marszałkowski przychylił się do tego wniosku i wydłużył termin aż do końca sierpnia 2019 roku. Oznacza to, że Miasto Suwałki nie straci tych pieniędzy.
Przy okazji chcę również Państwa poinformować o kolejnych inwestycjach drogowych na suwalskich osiedlach, które rozpoczną się w Suwałkach już w najbliższych dniach. W ubiegłym tygodniu podpisałem umowy na budowę zupełnie nowej drogi w Suwałkach – ulicę Aleksandry Piłsudskiej, która połączy ulice Sportową i Utrata.
Budowa zakończy się do 30 września 2019 roku. Środki na realizację tej inwestycji zostały zabezpieczone w budżecie Miasta Suwałki na ten rok. W całości partycypować będzie suwalskie Przedsiębiorstwo Wodociągów
i Kanalizacji oraz Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Swój udział w finansowaniu budowy drogi będzie miała również firma deweloperska, która buduje osiedle pomiędzy ulicami Utrata i Sportowa.
Został również otwarty przetarg na budowę ulicy Mariana Piekarskiego. Termin zakończenia inwestycji to koniec listopada 2018 r.
Budowa obu tych dróg pochłonie ponad 10 mln zł.

Top