Dzień Pracownika Socjalnego obchodzili w sobotę (25.11) pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Suwałkach. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. odprawioną w konkatedrze pw św. Aleksandra. Głównym punktem obchodów w miejscowej sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia było nadanie MOPRowi sztandaru z wizerunkiem św. Brata Alberta. Z taką inicjatywą na początku roku wystąpili sami pracownicy. W uroczystościach udział wzięli Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej, Ewa Sidorek, Zastępca Prezydenta, Honorata Rudnik, Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego i wielu zaproszonych Gości.

– Dla Pracowników Ośrodka sztandar będzie drogowskazem do pełnienia służby społecznej, która wiąże się z odpowiedzialnością, empatią, wytrwałością i wrażliwością na potrzeby drugiego człowieka. Dla osób potrzebujących wsparcia niech ten sztandar będzie rozpoznawalnym znakiem miejsca gdzie otrzymają pomoc i bytności osób gotowych do jej udzielenia – mówił w sobotę Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

– Z okazji Dnia Pracownika Socjalnego chcę złożyć Państwu najserdeczniejsze podziękowania za to, że zawsze jesteście gotowi, z życzliwością i wrażliwością, nieść pomoc naszym mieszkańcom pozostającym w trudnej sytuacji życiowej. Państwa praca ma ogromne znaczenie dla stabilnego funkcjonowania lokalnej społeczności. Wykonujecie bardzo trudne zadanie, bo z jednej strony zachodzi konieczność zachowania obowiązujących uregulowań prawnych w zakresie Państwa pracy, tak często zmieniających się, z drugiej strony koniecznością jest sprostanie potrzebom ludzi uwikłanych w różnorodne trudności życiowe. Dzięki Państwa pracy wiele osób, a niejednokrotnie całe rodziny, nie muszą w samotności zmagać się ze swymi problemami. Wyrażam słowa szacunku za wykonywaną pracę, życząc jednocześnie wytrwałości, satysfakcji zawodowej i pomyślności w życiu osobistym – dodał Prezydent.

Początkiem tworzenia zawodowych służb socjalnych w naszym kraju był rok 1975. Już wtedy powstawały struktury i profesjonalne kadry pomocy społecznej, które w ramach jednostek służby zdrowia i terenowych organów administracji organizowały pomoc mieszkańcom. Jednakże nowy rozdział w historii pomocy społecznej otworzyła ustawa z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej, która nadała tej dziedzinie odpowiednią rangę i ustanowiła dzień 21 listopada Dniem Pracownika Socjalnego.

Ostatnie lata to czas wielu zmian, nowych kompetencji, nowych uwarunkowań prawnych i w przeciwieństwie do początku lat 90-tych nieporównywalnych problemów, zróżnicowanego zakresu osobowego klientów ośrodka pomocy społecznej – rodzin o różnym statusie społecznym oraz liczby zadań obejmującej praktycznie wszystkie sfery życia. To wszystko wymusiło ciągłe doskonalenie kadry Ośrodka, a w końcu zmiany organizacyjne placówki i zmianę nazwy z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

W 2017 r. wydatki MOPRu wyniosły 94.056.252 zł, co stanowi 23% ogólnego budżetu miasta, w tym zadania pomocy społecznej pochłaniają 19.772.464 zł. W ich ramach realizowane są głównie zasiłki, pomoc w naturze, pomoc  w usługach, pomoc instytucjonalna, poradnictwo oraz praca socjalna. W Suwałkach pomocą społeczną objęte są 1792 rodziny liczące 3839 osób.