Uroczystości z okazji 40-lecia współpracy Suwałk i francuskiego Grande-Synthe odbyły się w sobotę (07.07) w Suwałkach. Ze strony francuskiej udział w nich wzięli Damien Careme, mer Grande-Synthe i Mickael Murcy, dyrektor ds. polityki edukacyjnej Grande-Synthe. Suwałki reprezentowały władze samorządowe z Czesławem Renkiewiczem, Prezydentem Miasta na czele, szereg osób zaangażowanych w 40-letnią współpracę miast i mieszkańcy miasta.

Jubileusz rozpoczęło krótkie spotkanie w symbolicznym, łączącym oba miasta miejscu – Pasażu Grande-Synthe, między ulicami Noniewicza i Utratą. Pasaż swoją nazwę otrzymał w 1994 roku, decyzją radnych Rady Miejskiej w Suwałkach, właśnie w celu podkreślenia dobrych relacji miast.

Podczas spotkania w Pasażu głos zabrali włodarze.

– Spotykamy się tu z delegacją francuską i Państwem, po ty by wspólnie świętować i wspominać. Serdecznie witam gości z Francji, ale też tych, którzy 40 lat temu inicjowali naszą współpracę i byli w nią zaangażowani przez lata: Pana Henryka Owsiejewa, Panią Marię Jolantę Lauryn czy Pana Andrzeja Turowskiego i wielu innych. To osoby, które z naszej strony nadawały ton tym relacjom. Ale współpraca funkcjonuje nie tylko pomiędzy władzami, to też praca w obszarze kultury, sportu, oświaty, a w ostatnich latach również między naszymi kombatantami – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk.

 Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę być tu z Państwem i świętować 40 lat współpracy pomiędzy Suwałkami i Grande-Synthe. Mój ojciec przyjechał 42 lata temu do Suwałk by zainicjować tę współpracę, a dokładnie 40 lat temu złożył specjalny wniosek w celu rozpoczęcia współpracy z Suwałkami. Wiele rzeczy zmieniło się od lat 70-tych, ,,żelazna kurtyna” opadała, możemy się swobodnie wypowiadać i jesteśmy teraz prawdziwą demokracją. Obecnie mamy do czynienia z Europą, która ma pokój, ale też sporo problemów. Uważam jednak, że nie należy tracić nadziei, bo właśnie zadaniem prezydentów miast jest znaleźć rozwiązania dla tych problemów. Poprzez wymiany pomiędzy naszymi miastami, mieszkańcy poznają się wzajemnie, poznają inne kultury, inne religie, innych ludzi i wzbogacają się wzajemnie. Dzięki temu zmieniają się mentalności i w tej zjednoczonej Europie możemy razem funkcjonować – mówił Damien Careme, mer Grande-Synthe.

W Pasażu Grande-Synthe wystąpił zespół taneczny ,,Dotyk” z Suwalskiego Ośrodka Kultury, a zebrani otrzymali okolicznościowe kotyliony i balony w kolorach francuskiej flagi, które w trakcie uroczystości poszybowały w niebo.

Kolejny punkt jubileuszu odbył się na Placu Marii Konopnickiej, gdzie Czesław Renkiewicz i Damien Careme otworzyli wystawę fotografii poświęconej współpracy. Przy okazji jubileuszu Miasto przygotowało specjalne, ponad 80-stronicowe wydawnictwo – kronikę współpracy, którą można było otrzymać podczas uroczystości. Oficjalne obchody zakończył koncert zespołu ,,Rozłogi” z programem piosenek francuskich.

Pierwsza umowa o współpracy Suwałk i Grande-Synthe została podpisana 17 marca 1978 roku przez ówczesnego Prezydenta Suwałk Jana Kaszubę i mera Grande-Synthe Rene Careme. Współpraca zaczęła się dwa lata wcześniej od powstania Towarzystwa Przyjaciół Grande-Synthe. Na mocy porozumienia odbywały się wymiany turystyczne i kulturalne. Do Francji wyjeżdżały zespoły artystyczne, np. Zespół Pieśni i Tańca ,,Suwalszczyzna”, grupy młodzieży, sportowcy, władze miasta. W 2007 roku odbyły się uroczystości z okazji 30-lecia współpracy. Obecnie działania miast dotyczą głównie obszarów kulturalnych (m.in. artystów, którzy uczestniczą w Suwałki Blues Festival i Bay-Car Blues Festival), edukacyjnych (wymiana młodzieży) i sportowych.