Znakomity historyk literatury, językoznawca, edytor Tadeusz Budrewicz obchodził jubileusz sześćdziesięciopięciolecia urodzin. Jubilat wiele uwagi w swoich badaniach historycznoliterackich poświęcił Suwałkom i Suwalszczyźnie oraz Marii Konopnickiej.

  • Suwalczanie na jubileuszu Tadeusza Budrewicza
  • Wybitny autor badań historycznoliterackich dotyczących Suwalszczyzny i Suwałk oraz Marii Konopnickiej
  • Związki T. Budrewicza z Suwałkami i Suwalszczyzną

Na zorganizowane z tej okazji spotkanie do Krakowa, na Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej, z którym Jubilat jest związany od ponad czterdziestu lat, zjechało 18 września liczne grono badaczy pozytywizmu z wielu ośrodków akademickich w kraju, przyjaciół i znajomych. Wśród gości obecni byli także Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach, oraz starszy kustosz tej placówki z Działu Kultury Literackiej Suwalszczyzny Zbigniew Fałtynowicz.
W odczytanym liście obaj podkreślili szczególne i nie do przecenienia zasługi Tadeusza Budrewicza w badaniach historycznoliterackich dotyczących Suwałk i Suwalszczyzny, a także inspirację do ich podejmowania zarówno przez tutejszych regionalistów, jak i przez literaturoznawców w wielu krajowych uniwersytetach. Zwrócili także uwagę na wkład Jubilata w utrwalanie i upowszechnianie wizerunku Marii Konopnickiej jako pisarki wybitnej – nierozerwalnie kojarzonej z Suwałkami, gdzie zaczerpnęła pierwszą osnowę życia – której dzieło może dać niemało współczesności. W naukowej biografii, bogatej w różnorodne dokonania, Tadeusza Budrewicza wiele bowiem miejsca zajmuje działalność dziewiętnastowiecznych literatów związanych z krainą nad Czarną Hańczą, Marychą i Rospudą. W oparciu o materiały uzyskane podczas kwerend w Bibliotece Uniwersytetu Jagiellońskiego, Bibliotece PAN oraz BUW opublikował w tygodniku „Krajobrazy” w 1982–1985 szkice m.in. o: Antonim Kola
nkowskim, Ludwiku Modzelewskim, Eugeniuszu Żmijewskim. Przygotował wydanie wyboru utworów Wycieczki w okolice Suwałk: gawędy, podania, legendy Aleksandra Osipowicza (1991) i Trzech nowel Marii Konopnickiej (1992). Opracował wiele portretów pisarzy do Biografii suwalskich (cz. 2–5 w latach 1993–2001). Współorganizował z suwalskim muzeum sesje naukowe poświęcone twórczości Marii Konopnickiej oraz był redaktorem studiów i rozpraw z tych spotkań. Interesował się współczesnym życiem literackim w Suwalskiem. Był redaktorem tomików Józefy Drozdowskiej Dolina mojej rzeki (1988) i Tadeusza Dawidejta Rondo bliskowodne (1989); opublikował studium Kraina rozstajnych wód jako posłowie do antologii Opowieść o ziemi augustowskiej (2008).
Podczas uroczystości została wręczona księga pt. Poetyka losu i historii, licząca ponad siedemset stron. Wśród zawartych w niej materiałów jest szkic Zbigniewa Fałtynowicza pt. Coś Ty Suwałkom zrobił, Tadeuszu. Spotkanie w Krakowie uzmysłowiła nie tylko bogaty dorobek Jubilata, jego wyróżniające miejsce wśród badaczy literatury dziewiętnastego wieku, ale także to, jak wielką powagą i sympatią cieszy się wśród swoich mistrzów i licznych uczniów.
Trzeba przypomnieć, że 17 sierpnia Tadeusz Budrewicz gościł w Muzeum im. Marii Konopnickiej, z wykładem pt. Warto czytać Konopnicką!. Po tym spotkaniu w ogrodzie muzeum została posadzona przez Zofię i Tadeusza Budrewiczów lipa drobnolistna. Upamiętnia ona nie tylko to wydarzenie, ale przede wszystkim zasługi obojga badaczy literatury (Zofia Budrewicz jest również profesorem Uniwersytetu Pedagogicznego, historykiem dydaktyki i… suwalczanką) w zakresie badań i propagowania tradycji literackich miasta nad Czarną Hańczą i jego okolic.

źrodło: Jerzy Brzozowski