Pod Pomnikiem Żołnierzy Września w Suwałkach kombatanci, władze miejskie z przewodniczącym Rady Miejskiej Zdzisławem Przełomcem i prezydentem miasta Czesławem Renkiewiczem na czele, samorządowcy, poczty sztandarowe szkół i instytucji, młodzież i suwalczanie oddali hołd ofiarom agresji sowieckiej na Polskę w 78 rocznicę wkroczenia Armii Czerwonej na ziemie polskie.Było m.in.: wystąpienie Cz. Renkiewicza, prezydenta Suwałk, odczytanie fragmentów wspomnień zesłańców oraz złożenie kwiatów. Kwiaty złożono również pod Pomnikiem Sybiraków na cmentarzu parafialnym przy ulicy Bakałarzewskiej z okazji Światowego Dnia Sybiraka.

Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnu państwowego. Czesław Renkiewicz w swoim przemówieniu przypomniał jak wyglądały działania wojenne w Suwałkach i w okolicy.

– Do Suwałk wojska sowieckie  wkroczyły 24 września po walkach z oddziałami polskimi w rejonie Sopoćkiń, Kodziowiec i Puszczy Augustowskiej. Jako pierwsze, około godziny 5 rano, do miasta weszły przybyłe z zajętego dzień wcześniej Augustowa pododdziały 109. pułku kawalerii, a dwie godziny później posuwająca się od północy grupa zmechanizowana mjr. Bogdanowa ze składu 16. Korpusu Strzeleckiego – przypomniał historię prezydent Suwałk.

Oddziały sowieckie pozostały w Suwałkach do pierwszej dekady października 1939 roku. Na mocy zawartego 28 września układu o przyjaźni i granicach, Suwalszczyzna, a wraz z nią i Suwałki miały bowiem zostać zajęte przez wojska niemieckie. Ich czołówki wkroczyły do miasta 6 października około godziny 10, a kilka godzin później doszło tu do spotkania w sprawie uściślenia przebiegu tymczasowej granicy między strefą okupacyjną niemiecką i radziecką. Według relacji mieszkańców, oficjalna ceremonia przekazania miasta Niemcom odbyła się przy udziale generalicji obu stron 12 października na placu u stóp Kościoła św. Aleksandra.

Pod Pomnikiem Żołnierzy Września 1939r. oraz Pomnikiem Sybiraków na cmentarzu parafialnym przy ulicy Bakałarzewskiej kwiaty złożyły między innymi delegacje suwalskich kombatantów oraz lokalnych samorządowców i suwalskich szkół.

Swoje uroczystości z okazji 78 rocznicy agresji sowieckiej na Polskę zorganizowało też Wojsko Polskie, służby mundurowe i wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński. Odbyły się one w konkatedrze pw. św. Aleksandra i w Parku Konstytucji 3 Maja.

17 września 1939 r., łamiąc polsko – sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona bez wypowiedzenia wojny zaatakowała na teren Rzeczpospolitej Polskiej, realizując ustalenia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. W wyniku tych działań do niewoli sowieckiej trafiło ponad pół miliona polskich żołnierzy. Doszło do masowych deportacji polskich obywateli. Armia Czerwona dopuściła się licznych zabójstw i mordów, zarówno na jeńcach wojennych, jak i na ludności cywilnej.