23 stycznia 2018 r.

Rozpoczynamy nowy 2018 rok. Z tej okazji niech Państwo przyjmą moje najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności i szczęścia dla Was i dla Waszych rodzin.

Rok 2018 to rok wielu wyzwań, o których jak zawsze będę Państwa informować na łamach „DwuTygodnika Suwalskiego”. W tym wydaniu chciałbym poruszyć bardzo istotną sprawę, a mianowicie 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

Już rozpoczęliśmy przygotowania do obchodów tego, tak ważnego dla Polski i Polaków, wydarzenia. Zaplanowaliśmy wiele wydarzeń społeczno-kulturalno-sportowych, które zorganizuje specjalny Komitet składający się z mieszkańców Suwałk.

W grudniu minionego roku wystąpiłem z zaproszeniem do pracy w komitecie organizacyjnym do około 150 osób. Zaproszenie spotkało się z dużym zainteresowaniem. Szeroki odzew umożliwi nam realizację wielu przedsięwzięć związanych z obchodami tego ważnego święta.

Zaproszenie do pracy w Komitecie trafiło do osób, które reprezentują praktycznie wszystkie środowiska oraz grupy wiekowe, m.in. suwalskich parlamentarzystów, radnych Sejmiku Województwa Podlaskiego z naszego miasta i regionu, radnych Rady Miejskiej w Suwałkach, przedstawicieli suwalskich instytucji kultury, sportu i spółek miejskich, suwalskich parafii, przedszkoli, szkół i placówek oświatowo-wychowawczych, samorządowych i niepublicznych, wojska i służb mundurowych, środowiska seniorów, przedstawicieli organizacji pozarządowych działających na rzecz dziedzictwa kulturowego w Suwałkach.

Lista osób, które mogą wziąć udział w pracach Komitetu nie jest jeszcze zamknięta. Jeżeli jakaś instytucja bądź organizacja, a nawet osoba chce wesprzeć te gremium swoją pracą i pomysłami, powinna zgłosić się w tej sprawie do Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

Tak rozbudowany skład personalny Komitetu będzie odpowiednio reprezentatywny dla społeczności naszego miasta i umożliwi realizację małych i dużych projektów – poczynając od przedszkoli, a kończąc na działaniach ogólnomiejskich dla mieszkańców i z ich udziałem.

Wśród już planowanych w Suwałkach przedsięwzięć w ramach obchodów 100-lecia niepodległości znajdą się m.in. konferencja popularnonaukowa poświęcona tematyce niepodległości Polski, koncert gwiazdy czy plenerowe rekonstrukcje historyczne.

Program obchodów będzie też zawierał suwalski wątek. Pomysł dotyczy zainaugurowania obchodów 100-lecia wyzwolenia Suwałk i Suwalszczyzny w 2019 r. – podczas obchodów 99. rocznicy tego wydarzenia, przypadającej na 24 sierpnia tego roku. W dniach 23-24 sierpnia 2018 roku planujemy Wielki Piknik Rodzinny, który będzie okazją do upowszechnienia tematyki związanej z tymi rocznicami. W programie wydarzenia są m.in. koncert Zespołu Pieśni i Tańca Suwalszczyzna, wspólne śpiewanie czy potańcówka przy muzyce z lat dwudziestych ubiegłego wieku w strojach z epoki.

W planach jest również Sportowe Zakończenie Wakacji, związane z obchodami 100-lecia niepodległości.

O wszystkich rocznicowych przedsięwzięciach mieszkańcy dowiedzą się ze strony internetowej Urzędu Miejskiego, z lokalnych mediów, np. „DwuTygodnika Suwalskiego.”

Top